Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?

Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?

Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, kto znalazł się w tak trudnym położeniu. Komornik w drzwiach oznacza zwykle jedno i nie ma żadnej drogi ratunku dla dłużnika. Okazuje się jednak, że istnieje przynajmniej kilka sposobów hamowania całej procedury oraz prawa do obrony. Jak zatrzymać postępowanie egzekucyjne? Co zrobić, aby komornik nie zlicytował całego majątku i pozbawił środków do życia? Czy da się rozwiązać problem pokojowo?

praca-biznes

Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Zgodnie z nazwą jest powództwem kierowanym do wierzyciela, a nie (jak mogłoby się wydawać) do komornika. Obecnie popularne i często stosowane są dwie odmiany. Pierwsza z nich to pozbawienie wykonalności, czyli doprowadzenie do utraty tytułu wykonawczego. Druga natomiast to zwolnienie spod egzekucji (może zostać wykorzystana nie tylko bezpośrednio przez samego zainteresowanego). W przypadku nieprawidłowości w pracy komornika dostępne są inne opcje, np. skarga.

Wedle przepisów tytuł wykonawczy to podstawa do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli dojdzie do uchylenia, wówczas należy przerwać wszystkie procedury i zatrzymać dalsze działania. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania ma tylko dłużnik i tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewa nieprawidłowości lub żądania dalekie od sądowych zaleceń.

Dłużnik może wytoczyć powództwo egzekucyjne przed powołanym do tego sądem, zgodnie z okręgiem i miejscem zamieszkania (sąd rejonowy lub okręgowy). Aby dokument został przyjęty i uznany za prawidłowy konieczne jest opisanie wszystkich zarzutów przedstawienie dowodów. Najlepiej dołączyć również wniosek, który na czas śledztwa przerwie całe postępowanie. Połączenie tych dwóch pism to zwykle najskuteczniejszy sposób walki z bezwzględnym komornikiem i problemami egzekucyjnymi.

You might also like

Wiadomości 6 komentarzy

Czy komornik może zabrać całą pensję?

Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług

Wiadomości 0 Comments

W 2020 roku nakłady na badania i rozwój mają sięgnąć 1,7 proc. PKB

Zwiększenie nakładów na badania i rozwój z 0,94 proc. do 1,7 proc. PKB będzie możliwe, ale trzeba do tego zachęcić prywatne firmy – wskazuje wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Dzięki proponowanym zmianom w przepisach

Wiadomości 0 Comments

Leasing popularniejszy od kredytu bankowego wśród małych i średnich firm

70 proc. nowych samochodów w Polsce kupowanych jest w leasingu. Z tego mniej więcej połowę kupują mikro-, małe i średnie firmy, które zaczęły doceniać zalety tego narzędzia finansowania. Ten segment klientów staje się

4 komentarze

  1. maleke
    05 sierpnia, 15:22 Reply
    Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, a więc czy można ją w jakiś sposób uniknąć? Jakieś porady na ten temat?
  2. maaak
    06 sierpnia, 18:16 Reply
    Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Szkoda, że to jest zawsze nieprzyjemna sytuacja.
  3. Misiekk
    17 sierpnia, 18:47 Reply
    To naprawdę smutne uczucie, na szczęście go nie doświadczyłem, ale mam na myśli osoby, które miały tą nieprzyjemność. Według mnie panuje tu ogromna nieprawidłowość, skoro mamy tyle urzędników, to każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie. Niektórzy próbują, starają się żyć uczciwie, ale nie napotykają odpowiednich okazji i jeszcze bum, komornik. To niesprawiedliwe!
  4. agula
    30 grudnia, 15:48 Reply
    Egzekucja komornicza może zostać zatrzymana, ale są chyba jakieś specjalne warunki do tego.

Leave a Reply