Co znajduje się w akcie notarialnym?

Co znajduje się w akcie notarialnym?

Notariusz bierze na siebie wiele zadań zawodowych, które muszą być przeprowadzane wedle odpowiednich przepisów. Wśród nich wskazać warto pisanie aktu notarialnego. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta czynność i wiele osób nie ma pojęcia, jak powinien wyglądać taki dokument. Jakie informacje znajdują się w przygotowanym piśmie?

Po pierwsze należy wyjaśnić, że akt notarialny powstaje, żeby udokumentować przeprowadzenie czynności prawnych zgodnie z intencjami obu stron. Inaczej mówiąc ma stanowić świadectwo dla zrealizowanych kroków i stanowić najpewniejszy dowód w przypadku problemów z prawem.

Z pewnością działa szereg zasad, jakie należy zastosować w czasie budowania aktu notarialnego. Poza datą oraz miejscem wiedzieć trzeba o stronach (dane personalne), notariuszu, charakterystyce całej sprawy, oświadczeniach oraz stwierdzeniu ważności. Na koniec muszą zostać złożone podpisy i odpowiednie pieczęcie.

Należy jednak pamiętać, że przygotowany dokument nie może posiadać błędów, przekreśleń, pustych rubryk oraz plam i zniszczeń. Wszystkie zastosowane rozwiązania nie powinny wzbudzać wątpliwości i podważać wiarygodności.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Od 1 lipca duże firmy muszą udostępniać do kontroli fiskusa Jednolity Plik Kontrolny

1 lipca będzie istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty gospodarcze będą miały obowiązek przekazywania, na żądanie organów podatkowych, najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku

Wiadomości 0 Comments

Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?

Jeżeli mieszkanie lub dom ma wady, można dochodzić od firmy budowlanej ich usunięcia w ramach rękojmi. Inną kwestią jest możliwość dochodzenia odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu.

Wiadomości 0 Comments

Powszechny dostęp do związków chemicznych zwiększa poziom zagrożeń

Poprawa przepisów, wprowadzenie ścisłej kontroli dostępu do potencjalnie groźnych substancji chemicznych i zwiększenie świadomości przede wszystkim dostawców to kluczowe działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa chemicznego – ocenia prezes Międzynarodowego Centrum

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply