Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Kiedy można usłyszeć zarzut paserstwa?

Proceder paserstwa jest w Polsce bardzo dobrze znany. Wiele przestępstw o charakterze rabunkowym dokonuje się przede wszystkim ze względu na opcję sprzedaży zdobytych przedmiotów. W zgodzie z Kodeksem wykroczeń możliwych jest kilka form tego przestępstwa. Co ustawa mówi o paserach? Jakie sankcje karne grożą winnemu?

Wedle obowiązującego prawa wyodrębnia się paserstwo umyślne, czyli świadome i z premedytacją. Jego skutkiem jest zdobycie czyjegoś mienia, które prowadzi do poprawienia sytuacji majątkowej. Obarczone jest karą pozbawienia wolności lub wysoką grzywną.

Natomiast paserstwo nieumyślne dotyczy osób, które nie miały pojęcia, że biorą udział w całej procedurze i nabyły lub przetrzymują kradzione rzeczy. Niestety muszą uregulować grzywnę w przedziale do 1,5 tys. zł.

Podsumowując, każdy typ paserstwa jest zabroniony. Nawet wsparcie w ukryciu pozyskanego mienia lub transport przedmiotów traktowany jest jako współudział i właściwie karany.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous W jakim celu powołano komisję penitencjarną?
Next Czym charakteryzuje się areszt tymczasowy?

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Czy można nie przyjąć mandatu?

Mandat to kara finansowa lub w postaci punktów karnych (w przypadku wykroczeń drogowych). Jest alternatywną formą wymierzania kary i mniej inwazyjną. Może zostać wypisany przez policję, straż miejską, kontrolera komunikacji

Wykroczenia 5 komentarzy

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Rewizja to procedura stosowana w celu zweryfikowania lub wykrycia niebezpiecznych narzędzi lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub wcześniej nieodpowiednio reagowali. Jak operacja

Wykroczenia 0 Comments

Wszystko o mandatach

Mandat karny zwykle przyznawany jest za wykroczenia w przestrzeni miejskiej (np. wykroczenia drogowe). Nakłada go zwykle Policja, jednak uprawniona jest do tego również Straż Miejska i kilka innych zawodów (np.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply