Kiedy stosuje się tzw. zachowek?
Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może ubiegać się o zachowek. Jak przebiega cała czynność? Kiedy powinna zostać przeprowadzona?
Przeważnie testament dzieli majątek między żyjącymi dziećmi lub wnukami. W zgodzie z prawem każdy powinien otrzymać taką samą część lub większą, jeśli reszta wyraziła zgodę na takie rozwiązanie.
Często zachowek przyznawany jest małżonkowi lub rodzicom zmarłego, ale w żadnym przypadku rodzeństwu. Z całą pewnością wniosek składać może reszta rodziny lub krewni, ale istnieje niewielka szansa na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Jeśli jednak zachowek zostanie przyznany, wówczas pokrzywdzony może uzyskać co najwyżej połowę należnego majątku w normalnej procedurze dziedziczenia. Oczywiście konkretna suma lub wartość ustalana jest na podstawie wieku oraz indywidualnych czynników.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Wszystko o zapisie windykacyjnym
O zapisie windykacyjnym można mówić, jeśli autor testamentu przyznaje konkretne mienie (np. gospodarstwo domowe, nieruchomość, rzecz lub inna własność o wartości materialnej lub sentymentalnej) wyznaczonej z imienia i nazwiska osobie.
W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na
ABC postępowania spadkowego
Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury
1 Comment
becia
19 stycznia, 10:49