Jakie obowiązki ma pracodawca w momencie wypadku w pracy?

Jakie obowiązki ma pracodawca w momencie wypadku w pracy?

W chwili wystąpienia wypadku przy pracy każdy przedsiębiorca ma klarownie określone postępowania, które są ujęte w Kodeksie Pracy. Do jego zadań należy również prowadzenie rejestru wypadków.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość co znaczy wypadek przy pracy. Ustawa przedstawia go jako nagłe zdarzenie wywołane faktem zewnętrznym łączącym się z pracą. Konsekwencją może być uraz, schorzenie lub śmierć. Takie wydarzenia mogą następować w czasie wykonywania poleceń i codziennych zleceń, a także w drodze do celu wskazanego przez pracodawcę w trakcie pracy.

W momencie, kiedy już przytrafi się wypadek pracodawca jest zobligowany do poniższych działań:

– usunąć zagrożenie,

– określić czynnik sprawczy i okoliczności zdarzenia,

– podjąć działania, by zapobiec podobnym wypadkom.

W związku z powstałymi przepisami pracodawca ma zadanie zabezpieczyć obszar wypadku, by nie dopuścić tam podmiotów postronnych oraz rzeczy, które doprowadziły do zajścia aż do chwili jego wyjaśnienia. Następną powinnością jest natychmiastowe powiadomienie konkretnego inspektora pracy i prokuratora o zbiorowym, ciężkim jak i śmiertelnym wydarzeniu.

W rzeczywistości przedsiębiorca pokrywa wszystkie koszty związane z ustaleniem przyczyny i okoliczności wydarzenia oraz jest zobligowany do przechowywania raportu i innych dokumentów z nim związanych przez czas 10 lat.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

You might also like

Po co pracownicy łączą się w grupy?

Budowanie organizacji grupowych przez pracowników i właścicieli firm to legalne działanie określone w Kodeksie Pracy. Do tego typu aktywności zalicza się znane związki zawodowe. Przystąpienie do tego typu stowarzyszeń nie

Praca 0 Comments

Ile godzin mogą pracować osoby niepełnosprawne?

W Kodeksie Pracy sformułowane są regulacje dotyczące czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni funkcjonować na rynku pracy. Zgodnie z przepisami czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekroczyć 8

W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply