Jak osoby starsze mogą skorzystać z doradztwa zawodowego?

Jak osoby starsze mogą skorzystać z doradztwa zawodowego?

W dzisiejszych czasach poradnictwo i doradztwo zawodowe stają się coraz bardziej popularne. Taka pomoc w procesie poszukiwania zatrudnienia opiera się na badaniu potencjału zawodowego, sprawdzenia preferencji zawodowych, konsultacji w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Młodzi ludzie już na wczesnym etapie edukacji mają szansę zapoznania się z możliwościami, jakie mogą wykorzystać w czasie kształcenia czy pracy zawodowej.

Osobom, które rozpoczynały swoją pracę 20 lub 30 lat temu i aktualnie trudno im odnaleźć się na rynku pracy. Zwłaszcza problemy mają osoby, które całe swoją karierę zawodową spędziły w jednym zakładzie. Trudność ta polega na tym, że osoba ta nie ma doświadczenia w zdobywaniu zatrudnienia w obecnych realiach, ponieważ dotąd nie zmieniał pracy i ma nawyki związane z tylko tym samym pracodawcą. Osoby starsze nie mają zdolności prezentowania się pracodawcy, tak, aby przekonać go, że jest odpowiednim kandydatem do pracy. Wynika to z tego, że w przeszłości chwalenie się nie było dobrze postrzegane, a skromność uważano za jedną z najistotniejszych wartości.

W obecnych czasach dla osób starszych kłopotem jest stworzenie dokumentów aplikacyjnych, jest powiązane ze znajomością obsługi komputera. Ważną sprawą jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez organizowanie szkoleń i kursów, które pomogą nabyć nowych umiejętności. Plusem osób starszych jest duże doświadczenie zawodowe, dlatego starający się o zatrudnienie powinni przedstawiać ten fakt, jako swój atut.

Osoby starsze, które szukają pracy powinny mieć świadomość, że jest doradztwo zawodowe. Polega ono na działalności doradców, którzy mogą udzielić pomocy w aktywizacji zawodowej, podejmowaniu decyzji zawodowych oraz monitorować proces poszukiwania posady. Informacja zawodowa pomaga dowiedzieć się, jakie możliwości mają te osoby i gdzie zwrócić się w razie pytań lub wątpliwości.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Na jakich zasadach działa coworking?

Otwarcie własnej firmy to duże przedsięwzięcie i bywa bardzo trudne. Wymaga dużych środków, które zwykle przekraczają możliwości niedoświadczonych przedsiębiorców. Świetnym wyjściem jest coworking. Na czym w rzeczywistości polega? Czy naprawdę

Co nas naprawdę motywuje? Cztery zaskakujące fakty

„Jak osiągnąć sukces?” to pytanie, które powtarzamy sobie coraz częściej. Jednocześnie zastanawiamy się skąd czerpać motywację i siłę napędową do pracy. Odpowiedź nie jest oczywista. Wciąż istnieje bowiem kilka faktów

W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply