O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

Wielu Polaków decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Przede wszystkim nie widzą perspektyw dla siebie i odpowiedniej ścieżki kariery. Najbardziej przyciągają ich pieniądze i chęć szybkiego awansu oraz luksusowego życia. Na co uważać i o czym pamiętać przy wybieraniu pracy za granicą?

Osoba szukająca pracy musi zdecydować się na jedną z form znajdowania zatrudnienia. Może osobiście szukać indywidualnego pracodawcy, który potrzebuje pracowników na pracę sezonową lub na stałe i na własną rękę organizować wszystkie formalności. Jednak dużo większym zainteresowaniem cieszą się firmy pośrednictwa pracy, które posiadają rozbudowaną bazę ofert oraz ogłaszają grupowe transporty do pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że szukanie zatrudnienia w obu omówionych wcześniej przypadkach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Głównie dlatego, że niejednokrotnie można trafić na oszustów, którzy wcale nie oferują pracy, a szukają taniej siły roboczej lub chcą wykorzystać niewiedzę ludzi.

Należy sprawdzić przyszłego zatrudniającego zza granicy, aby mieć pewność, że posada jest uczciwa, a przełożony wypłaci godziwe wynagrodzenie. W przypadku pośredników pracy trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy mają licencje na świadczenie usług, a proponowane propozycje nie są potwierdzone.

Na zakończenie trzeba sprawdzić jak została sporządzona umowa oraz czy nie zawiera haczyków oraz niekorzystnych warunków. Jeśli język jest przeszkodą warto przetłumaczyć dokument, aby mieć pewność.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Rośnie popularność pracy tymczasowej

Wartość rynku agencji zatrudnienia w Polsce szacuje się już na 6,5 mld zł. Łączna liczba pracowników tymczasowych przekroczyła 700 tys. Rośnie też liczba przepracowanych przez nich godzin. W ubiegłym roku każdy pracownik

Jak atmosfera wpływa na pracowników?

Akcje organizowane od wielu lat wskazują, że dla pracowników ogromne znaczenie ma odpowiednia atmosfera. Nawet wypłata nie odgrywa dla podwładnych tak wielkiej roli jak zdrowe stosunki z współpracownikami i kierownikiem.

Zmiany w prawie zawodowym w Polsce

W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply