Podstawowe obowiązki syndyka

Podstawowe obowiązki syndyka

Podstawowym obowiązkiem syndyka jest opieka i rozporządzanie majątkiem upadającej firmy. Oznacza to, że musi właściwie podzielić wszystkie własności, aby każdy wierzyciel uzyskał równowartość swoich długość. Jak uzyskać zezwolenie na pracę syndyka? Jakie obowiązki stają na ścieżce zawodowej syndyka?

Oprócz podstawowych zadań syndyk musi również uczestniczyć w postępowaniach upadłościowych. A co za tym idzie powinien określać masy upadłościowe, plany likwidacyjne (wybiera sposób i tryb przekazywania majątku) i tabelę wierzytelności (wierzyciele, którzy czekają na oddanie zadłużeń).

Aby zostać syndykiem należy spełnić co najmniej kilka podstawowych warunków. W pierwszej kolejności przyszły syndyk musi posiadać polskie obywatelstwo, władać ojczystym językiem, posiadać wszystkie prawa, nie posiadać przeszłości kryminalnej, dysponować wyższym wykształceniem oraz cieszyć się uznaniem i dobrym słowem wśród najbliższego otoczenia. Następnym etapem jest zdanie państwowego egzaminu, który odbywa się w formie pisemnej i porusza najważniejsze dylematy w pracy syndyka.

Wynagrodzenie syndyka wylicza się na podstawie wykonywanej pracy. Średnio wynosi około 3% upadłościowej masy przedsiębiorstwa.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu zakłada się działalność regulowaną?

W dzisiejszych czasach założenie prywatnej działalności jest bardzo proste. Wystarczy dopełnić kilku formalności i można zostać właścicielem firmy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze procedura okazuje się łatwa, a dokumentów

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o rozprawie oddzielnej

W zgodzie z przepisami sprawa karna prowadzona między firmami odbywa się w tym samym postępowaniu. Bywają jednak przypadki, w których sąd decyduje o rozłączeniu spraw i wtedy ogłasza rozprawy oddzielne.

Pomoc prawna 0 Comments

Kiedy wydaje się pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to dokument sporządzany pisemnie, sporadycznie także ustnie, który ma ogromne znaczenie w trakcie postępowania sądu. Umożliwia pełnomocnikowi reprezentowanie klienta oraz dochodzenie jego praw. Jak wystawia się pełnomocnictwo? Zwykle osoba,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply