Jak anulować niesłusznie nałożony mandat na pracodawcę?

Jak anulować niesłusznie nałożony mandat na pracodawcę?

Pracodawca nie szanujący praw pracownika jest zobowiązany do uiszczenia kwoty mandatu nałożonego z tego tytułu przez Inspekcje Pracy.

Sprawa uregulowania mandatu jest dość prosta. Wystarczy przekazać określoną kwotę grzywny inspektorowi bądź wpłacić sumę na konto bankowe Inspektoratu Pracy. Problem pojawia się w przypadku nie słusznego obarczenia grzywną.

Anulowanie mandatu może mieć miejsce w sytuacji udowodnienia, iż popełniony czyn nie był wykroczeniem w rozumieniu praw pracowniczych. Prawne uznanie stanowiska to już skomplikowana procedura. Inspektor wystawiający karę nie może jej unieważnić samodzielnie. Dokonać tego nie może także Państwowa Inspekcja Pracy, pod którą podlega dany inspektor.

Wniosek o uchylenie mandatu powinien skierować pokrzywdzony w terminie 7 dniu od daty otrzymania do sądu. Podany termin może zostać przedłużony jeśli niedopatrzenie wynikło z przyczyn niezależnych od zainteresowanego umorzeniem. Anulowanie mandatu nie może nastąpić z przyczyn zbyt wysokiej wartości kwoty czy rodzaju winy.

Postanowienie sądu formułowane jest w oparciu o posiedzenie, w którym udział bierze pokrzywdzony i inspektor, który wydał mandat. W przypadku przychylenia się sądu do wniosku pokrzywdzonego nakazuje się zwrot zapłaconej kwoty na rachunek przedsiębiorcy. Uznanie mandat za bezpodstawny może dodatkowo nastąpić na drodze przedawnienia.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Świadczenia rentowe w Wielkiej Brytanii
Next Ile wynosi wynagrodzenie urlopowe w Polsce?

You might also like

Praca 1Comments

Czy przyjęcie stażysty jest opłacalne?

Aktualnie duża część przedsiębiorstwa ma stałe problemy z zatrudnianiem mądrego i rzetelnego podwładnego. Wiele razy na ofertę odpowiadają chętni bez odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji i z nieosiągalnymi oczekiwaniami finansowymi. Czy w

Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?

Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego? Okazuje się, że

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply