Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

O zasiłek przedemerytalny mogą ubiegać się osoby o z długim stażem pracy, które zostały zwolnione z dotychczasowego miejsca pracy. W tym celu należy zgłosić się do właściwego oddziału ZUS i złożyć wniosek. Po jego złożeniu organ rentowy w danym obszarze naszego zamieszkania wydaje decyzje o przyznaniu prawa do zasiłku przedemerytalnego. Wypłata zasiłku odbywa się w każdym miesiącu w terminie ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy osoba ma przyznane prawo do renty rodzinnej konieczna jest decyzja dotycząca wyboru jednego zaświadczenia, które chce pobierać.

Świadczenie przedemerytalne może uzyskać osoba, która u ostatniego pracodawcy wykonywała stosunek pracy przez okres co najmniej sześciu miesięcy i w zależności od płci w przypadku kobiet ukończyła 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat. Dodatkowym kryterium jest tutaj konieczność posiadania okresu emerytalnego, który aktualnie dla kobiet wynosi 20 lat, dla mężczyzn 35 lat. O zasiłek przedemerytalny mogą ubiegać się również osoby, które u danego pracodawcy były zatrudnione nie mniej niż 6 miesięcy a rozwiązanie stosunku pracy wynikło z powodów leżących po stronie pracodawcy i w przypadku kobiet ukończyły 55 rok życia, a mężczyźni 61 lat, ponadto posiadają odpowiednią ilość przepracowanych lat uprawniających do świadczenia emerytalnego (kobiety – 30 lat, mężczyźni – 35 lat).

Innym warunkiem przyznania świadczenia jest fakt nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej przez okres nie krótszy niż 24 lata i regularnie odprowadzała składki ubezpieczeniowe. W tym przypadku próg wiekowy w przypadku kobiet to również 56 lat a mężczyzn 61 lat i staż pracy 20 i 25 lat. Kolejną okolicznością jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy w okresie do 30 dni od momentu zaprzestania pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, która była wypłacana przez co najmniej 5 lat do momentu ukończenia przez osobę ubiegającą się o zasiłek 55 roku życia – kobiety i 61 lat – mężczyźni i spełniają warunki okresu uprawniającego do otrzymania świadczenia emerytalnego.

Zasiłek przysługuje też osobom, które posiadają okres uprawniający do emerytury i wynosi on 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodów leżących po stronie pracodawcy oraz stosunek pracy wykonywany był przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Ostatnim warunkiem otrzymania zasiłku przedemerytalnego jest sytuacja, w której osoba ubiegająca się o zasiłek wykonywała stosunek pracy względem pracodawcy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy i utraciła zatrudnienie z powodu likwidacji zakładu pracy lub niewypłacalności pracodawcy i do ostatniego dnia roku poprzedzającego zakończenie zatrudnienia spełniała wymogi dotyczące wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 34 lata, a dla mężczyzn 39 lat.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Czy dziadkowie muszą płacić alimenty?
Next Sprawy odsetkowe

You might also like

Emerytury 1Comments

Jak działa odwrócona hipoteka?

Duża część emerytów przekonuje, że ma ogromne kłopoty finansowe. Miesięczne pensje oferowane przez państwo nie starczy na najważniejsze wydatki. W związku z tym niektórzy szukają dodatkowego zatrudnienia lub innych metod

Emerytury 0 Comments

Sposoby zmiany OFE

Otwarty Fundusz Emerytalny stosowany jest w celu gromadzenia i przetrzymywania składek społecznych przeznaczanych na późniejsze emerytury. Nie zawsze jednak osoby objęte konkretnym funduszem są z niego zadowolone. Czy można dokonać

Emerytury 0 Comments

Kiedy emeryt może stracić prawo do emerytury?

Każdy, kto jest w okresie emerytalnym oraz spełnił podstawowe warunki ustawowe, ma prawo otrzymywać świadczenie emerytalne raz w miesiącu. Są natomiast przypadki, kiedy wypłaty mogą zostać zablokowane. Kiedy może dojść

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply