Wszystko o zapisie windykacyjnym

Wszystko o zapisie windykacyjnym

O zapisie windykacyjnym można mówić, jeśli autor testamentu przyznaje konkretne mienie (np. gospodarstwo domowe, nieruchomość, rzecz lub inna własność o wartości materialnej lub sentymentalnej) wyznaczonej z imienia i nazwiska osobie. Oznacza to, że dochodzi do bezpośredniego przekazania obiektu należącego do zmarłego.

Zapis windykacyjny uważa się na nieważny, jeśli w momencie odczytania testamentu wskazana rzecz nie jest własnością zmarłego lub została ona zabrana na mocy postępowania egzekucyjnego lub innego wydanego na mocy sądu.

Osoba wyznaczona do dziedziczenia może zadecydować czy chce przyjąć spadek. Zatem wchodzi w grę odmowa.

Prawa do zapisu windykacyjnego ma każda osoba, która po śmierci spadkodawcy może odebrać wskazane mienie, tzn. żyje i nie wykazuje objawów choroby psychicznej lub nie jest ubezwłasnowolniona.

Zapis jest nieważny, jeśli podczas jego sporządzania spadkodawca był zmuszany lub proszony o dokonanie przepisu własności. Dodatkowo nie ma wartości zapis, który został spisany przez osobę niepoczytalną lub chorą psychicznie. Wówczas wszystkie ustalenia są traktowane jako nie mające miejsca.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Spadki 0 Comments

ABC postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury

Spadki 1Comments

W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?

Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na

Spadki 1Comments

Metody uzyskiwania spadków

Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:02 Reply
    Czyli jeżeli coś jest zapisane w testamencie i pominięta zostaje np siostra to ta siostra nie ma prawa do niczego?

Leave a Reply