Terminy obowiązywania gwarancji

Terminy obowiązywania gwarancji

Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość działania. Wielu klientów ma problem z ustaleniem czasu trwania gwarancji? Jak to sprawdzić?

Wielu konsumentów uważa, że gwarancja wydawana jest na rok lub dwa. Prawda jest taka, że każda większa firma ma własne ustalenia w tej materii i według własnego uznania dopiera je do branży działania i sprzedawanego produktu.

Zazwyczaj termin ten podany jest na karcie gwarancyjnej produktu (jeśli takowa znajduje się w opakowaniu) lub na paragonie. Czasami jednak klient wolałby wiedzieć wcześniej (jeszcze przed zakupem) o zasadach gwarancji. Może to zrobić pytając sprzedawcę lub sprawdzając na stronie firmy.

W przestrzeni internetowej znane firmy umieszczają do dyspozycji klientów wewnętrzne regulaminy i procedury. Chcą działać uczciwie i bez zaskoczenia.

Tak naprawdę nie ma limitu w wyznaczaniu terminu obowiązywania gwarancji. Wszystko zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zazwyczaj jest to czas od sześciu miesięcy do 5 lat. W szczególnych przypadkach producent daje gwarancję dożywotnią (są to jednak odosobnione przypadki).

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Gdzie szukać pomocy w sprawie reklamacji pojazdu?

Jako konsumenci jesteśmy chronieni przez szereg ustaw i mamy prawo do składania reklamacji w każdej sytuacji. Jeśli wynajęty przez nas samochód nie spełnia naszych oczekiwań powinniśmy zgłosić to wynajmującemu. W

Prawa konsumenta 1Comments

Co zrobić z wadliwym towarem?

Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to

Reklamacje 1Comments

Jak przebiega reklamacja artykułów spożywczych?

Konsumenci przyzwyczaili się, że reklamacje dotyczą głównie sprzętu elektronicznego lub ubrań. Mało kto ma świadomość, że można skorzystać z tej opcji na każdy zakupiony przedmiot lub towar. Jak ubiegać się

1 Comment

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!