ABC aktów notarialnych

ABC aktów notarialnych

Do podstawowych obowiązków notariusza należy sporządzanie aktów notarialnych. Dokumenty te są przygotowywane na różne okazje i w związku z konkretnymi zdarzeniami. Cena zależna od jednostkowego przypadku i ustalana jest na wstępie.

Charakter aktu notarialnego zależy od potrzeb klienta i jest pisany na życzenie. Jednak z zachowaniem odpowiednich norm i odgórnych wytycznych kreowania dokumentu. Sam notariusz może nieznacznie ingerować z akt, jednak w naprawdę niewielkim stopniu. Zwykle opiera się o gotowy wzór, który preparowany według zaleceń.

Gotowy akt notarialny pozostaje w posiadaniu notariusza, natomiast sami zainteresowani będą dysponowali jedynie jego wypisami. Praktykuje się tak przede wszystkim dlatego, aby w razie wątpliwości móc sprawdzić u wiarygodnego źródła.

Każdy gotowy dokument musi zostać podpisany przez osobę zlecającą jego napisanie, jako potwierdzenie zgody oraz przez notariusza jako potwierdzenie zgodności treści z prawdą oraz zgody na zawarte w akcie notarialnym ustalenia.

Tak naprawdę notariusz nie ma dużego pola manewru w sprawie pisania aktów. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie działania i ewentualności opisuje odpowiednia ustawa, której przestrzeganie jest konieczne.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Notariusz 0 Comments

Bezpłatne konsultacje z notariuszem

Nie jest tajemnicą, że korzystanie z usług notariusza nie jest tanie. Z roku na rok ceny są coraz wyższe i coraz mniej osób na to stać. Mimo problemów finansowych czasami

Notariusz 0 Comments

Zasady działania Krajowej Rady Notarialnej

Każdy notariusz aktywny zawodowo może spisywać akty notarialne i spełniać inne przypisane mu zadania. Jest to praca odpowiedzialna i trudna. Zawód ten reprezentowany przez Krajową Radę Notarialną. Jakie są jej

Notariusz 0 Comments

Jak anulować akt notarialny?

Zgodnie z przepisami o akcie notarialnym można mówić w stosunku do pisma, które budowane jest w obecności notariusza i przynosi różne skutki. Najczęściej chodzi o sprzedaż nieruchomości, testament oraz umowy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply