Wszystko o zasiłkach unijnych

Przepisy unijne normują prawo do świadczeń na wypadek chorób i macierzyństwa we wszystkich krajach europejskich. Ustawy te są istotne dla osób zarobkujących poza krajem zameldowania.

W sytuacji podlegania prawom ubezpieczenia pracowniczego w Polsce wykonując prace za granicą ubiegać się o zasiłek możemy następująco:

– w okresie 72 godzin od niezdolności do podjęcia pracy zgłaszając ten fakt zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej,

– jeśli uzyskanie zaświadczenia lekarskiego jest niemożliwe należy wykonać badanie lekarskie,

– podanie potwierdzi niezdolność do wykonywania obowiązków wobec pracodawcy,

– Instytucja ubezpieczeniowa przekaże dokumenty do odpowiedniej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– ZUS na podstawie polskich przepisów określi zobowiązanego do wypłacania świadczenia.

Ubieganie się o tego typu pomoc materialną obcokrajowców przebywający na terenie Polski jest podobne to powyższej procedury z tym, że bez pośrednictwa instytucji ubezpieczeniowej, której obowiązku przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W sprawie wypłaty środków można wystąpić o dokonywanie jej w miejscu obecnego przebywania. Nie musi być to kraj, który wypłaca świadczenie. Najprostszym rozwiązaniem jest podanie numeru konta, na który to ma trafiać równowartość uzyskanego świadczenia.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Kto ma prawo do renty szkoleniowej?

Renta szkoleniowa dotyczy podwładnych, którzy stracili możliwość pracy zawodowej, ale po zmianie zawodu wciąż mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne wytyczne, które trzeba wykonać, żeby ubiegać się o świadczenie.

Zasiłki 1Comments

W jakich przypadkach należy się zasiłek wyrównawczy?

W grupie wielu świadczeń działających od dawna na terenie Polski wymienić należy również zasiłek wyrównawczy. Skierowany jest do podwładnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zanim jednak go uzyskają muszą

Zasiłki 0 Comments

Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa

Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply