Wszystko o sądowym pouczeniu

Wszystko o sądowym pouczeniu

Postępowanie cywilne musi przebiegać zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich świadków rozprawy. Bywają przypadki, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy może zostać pouczony i poinformowany o detalach procesowych. Kiedy jeszcze stosuje się pouczenia?

Sędzia może zastosować pouczenie w sytuacji, gdy uczestnik jest nieświadomy swoich praw lub powinności. Przeważnie ma miejsce w sytuacjach, w których strona postępowania nie ma adwokata lub wiedzy na temat podstawowych procedur funkcjonowania sądu.

Wedle badań pouczenie stosuje się najczęściej, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące terminu oraz miejsca składania konkretnych pism (zażalenia, wnioski i podania) lub zmian i możliwych skutków.

Trzeba dodać, że sąd zobowiązany jest do pouczenia, gdy powstaje taka konieczność. Jeśli tego nie dokona można stwierdzić, że doszło do zignorowania podstawowych zasad równości oraz ostatecznie anulowanie wyroku.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawo karne 0 Comments

W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?

Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.

Prawo karne 4 komentarze

Ile kosztuje izba wytrzeźwień?

Izby wytrzeźwień to instytucje, które działają w Polsce od 1956 roku. Znajdują się w dużych miastach i opłacają je samorządy powiatowe. Zgodnie z przepisami odwozi się tam osoby pod wpływem

Prawo karne 1Comments

W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

Zgodnie z ustaleniami polskiego prawa funkcjonuje przynajmniej kilka metod dyscyplinowania niebezpiecznych obywateli. Wśród rozwiązań stosowanych przez sąd znajduje się kara pozbawienia wolności, areszt tymczasowy, prace społeczne lub mandat karny. Ostatnia

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply