Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!

Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!

Wprowadzenie systemu HACCP – systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie jest zadaniem łatwym. Trudność jego wdrożenia wzrasta z chwilą, kiedy osoba odpowiedzialna za prawidłowe wprowadzenie systemu musi współpracować z kierownictwem oraz pracownikami zakładu, których wiedza na temat HACCP jest znikoma.

141700461066500600

Od czego warto zacząć?

Jeśli współpracujemy z zespołem, który nie ma wiedzy na temat systemu, jaki będzie wprowadzany w firmie, to należy go przeszkolić. Takie szkolenia prowadzone są zazwyczaj bezpośrednio przez osobę zatrudnioną do wprowadzenia HACCP w firmie. Szkolenia HACCP trwają 1 dzień i uczestniczyć w nich powinny przede wszystkim osoby, które pracują w takich działach, jak: produkcja, transport, pakowanie, przygotowywanie jedzenia.

Dla przypomnienia: Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek wdrożenia systemu HACCP mają przedsiębiorstwa zajmujące się: produkcją żywności, sprzedażą żywności, przechowywaniem żywności, transportem oraz pakowaniem żywności, a także sprzedażą żywności gotowej.

Tylko wiedza nabyta na szkoleniu HACCP pozwoli tym pracownikom nie tylko poznać system, ale również wiedzieć jak dane zasady z niego wynikające przestrzegać i wprowadzać w swojej późniejszej pracy. Dzięki temu będzie ona przebiegała sprawniej i co ważne zgodnie z obowiązującymi wymogami – higienicznymi, transportowymi czy związanymi z pakowaniem i przechowywaniem.

Dlaczego jest to ważne?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność powiązana jest w jakiś sposób z żywnością musi zdać sobie sprawę, że finalnym odbiorcą wytwarzanych czy dostarczanych przez niego produktów jest człowiek. Przeciętny obywatel nie jest zazwyczaj w stanie po wyglądzie produktu określić, w jakich warunkach został wytworzony produkt albo w jakim samochodzie przywieziony. Tutaj działa zasada bezwzględnego zaufania. Konsumenci zakładają, że jeśli dany produkt znalazł się na sklepowych półkach, znaczy to, że nadaje się do spożycia. A zadaniem przedsiębiorców jest dbanie o to, aby tego zaufania nie stracić i kontrolować środowisko pracy w swojej firmie.

You might also like

W sądzie 0 Comments

Kiedy nie trzeba płacić za postępowanie sądowe?

Każde postępowanie sądowe kończy się obarczeniem jednej ze stron kosztami procesowymi. Czasami stawka jest naprawdę wysoka i przekracza możliwości finansowe. Czy można odroczyć płatności? Jak napisać wniosek i do kogo

Wiadomości 1Comments

Szybka pożyczka, czyli minimum formalności

Szybkie pożyczki przez internet w ostatnich latach biją rekordy popularności. Polacy, a zwłaszcza osoby młode, dosłownie pokochali ich prostotę, która umożliwia szybki zastrzyk gotówki w sytuacji, kiedy tego naprawdę potrzebują.

Wiadomości 0 Comments

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z funkcjonującym w Polsce prawem bezpodstawne wzbogacenie jest nielegalne i surowo karane. Dotyczy przypadków, kiedy korzyści majątkowe zyskuje się kosztem innych. Kiedy jeszcze wspomnieć należy o bezpodstawnym wzbogaceniu?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply