W jaki sposób prowadzić rozmowy z klientami?
Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa i rodzaj proponowanych usług najważniejszy jest stały kontakt z klientami i dbałość o prawidłową obsługę. Nie zawsze utrzymanie wzorowych i częstych relacji z kontrahentami lub wspólnikami jest możliwe.
Decydujący wpływ ma na to odległość, przelotność interesów lub brak czasu na zorganizowanie spotkania biznesowego w dogodnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że dla samej działalności gospodarczej ogromne znaczenie ma budowanie przyjaznego wizerunku oraz kadry otwartej na pielęgnowanie dotychczasowych lub nowych odbiorców. Każda firma powinna znaleźć sposób na ponowne nawiązanie współpracy, jeśli poprzednie kontrakty były satysfakcjonując oraz zdobywanie nowej grupy zainteresowanych. Jak komunikować się z klientami? Czy rozmowa przez telefon przynosi jeszcze oczekiwane rezultaty?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że zadaniem każdego przedsiębiorcy jest oferowanie usług najwyższej jakości oraz osiąganie wymarzonych przychodów. Jednocześnie nie powinien zapominać o indywidualnych potrzebach klientów i satysfakcji. Uzyskanie pozytywnej opinii wśród konsumentów jest możliwe nie tylko dzięki profesjonalnie wykonywanym usługom i niepowtarzalności. Równie cenne są rozmowy, częste kontakty służbowe, zawieranie długoletnich znajomości oraz zdobywanie przychylności również wśród konkurencji. Nawet zwykłe życzenia świąteczne świadczą o kulturze, a zwroty grzecznościowe o szacunku.
W dzisiejszych czasach osobiste składanie życzeń lub przekazywanie informacji jest zdecydowanie utrudnione. Każdy prezes, pracownik lub manager posiada mnóstwo obowiązków i zazwyczaj nie może pozwolić sobie na spotkanie z każdym dotychczasowym klientem. Musi ograniczyć się do korespondencji tradycyjnej (listy, kartki) lub elektronicznej. Są jednak sposoby, dzięki którym odnowienie lub utrzymanie relacji zawodowych jest możliwe.
Chodzi głównie o wynajmowanie wirtualnych sal konferencyjnych oraz przydatnych narzędzi podczas całej rozmowy (np. multimedialne tablice, zapis rozmowy, przesyłanie plików). To świetne rozwiązanie dla aktywnych zawodowo i szansa na zobaczenie klienta (słuchacza), jego reakcji czy gestykulacji. Jedynym warunkiem jest posiadanie dostępu do internetu oraz sprzętu wyposażonego w kamerkę (i/lub mikrofon). Dzięki temu załatwienie wielu spraw lub problemów może okazać się prostsze i wykonalne w kilka chwili. Kilometry przestają być przeszkodą, a internet okazuje się największym sprzymierzeńcem. Wiele poważnych korporacji międzynarodowych opiera swoje szerokie kontakty jedynie na wirtualnych znajomościach i partnerach z odległych krajów.
Opisywana metoda jest popularna szczególnie wśród firm szkoleniowych lub w dużych korporacjach przeprowadzających wewnętrzne warsztaty i kursy dla personelu. Pozwala oszczędzać cenny czas (podróż do siedziby) i gwarantuje najwyższą jakość. Jest polecana kierownikom, przedstawicielom handlowym oraz małym i dużych przedsiębiorstwom. Świadczy o rozwoju technologicznym firmy, ciągłych inwestycjach i podążaniu za trendami współczesnego świata biznesu.
Artykuł przygotowany przez specjalistów firmy http://trainingfields.com
You might also like
Dokumenty ważniejsze niż nam się zdaje
Aby firma mogła funkcjonować sprawnie i przynosić zyski, należy przyjąć odpowiednią strategię działania. Biorąc pod uwagę to, że każdego dnia mamy do czynienia z całą masą papierów, które okazują się
Czym charakteryzuje się Państwowa Inspekcja Pracy?
W zgodzie z ustaleniami zamieszczonymi w Kodeksie pracy działają instytucje, które nadzorują firmy oraz jakość na miejscach pracy. Wśród nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, która posiada szeroki zakres zobowiązań oraz
Instytucje finansowe nie są gotowe technologicznie na nowe unijne przepisy
Termin wdrożenia kluczowej dyrektywy MiFID II został przełożony na styczeń 2018 roku. Nowe przepisy dotyczące rynku finansowego, które mają zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo klientów, wymagają nierzadko przebudowy systemów informatycznych. Polskie instytucje
1 Comment
agula
30 grudnia, 15:55