Maturzysto wybierz dobrze – ponad połowa Polaków zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła

Maturzysto wybierz dobrze – ponad połowa Polaków zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła

Maturzysto wybierz dobrze – ponad połowa Polaków zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła Z badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. wynika, że w Polsce mamy duży problem z niedostosowaniem edukacji do oczekiwań rynku pracy.

Aż 53% zapytanych Polaków pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem wykształcenia. Ponad połowa zapytanych zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła, a 75% respondentów uważa, że kierunkowe wykształcenie pomaga w znalezieniu pracy. Eksperci Work Service podkreślają, że polski rynek pracy szybko się zmienia, podczas gdy edukacja i szkolnictwo wyższe żyją własnym życiem.

– Egzamin maturalny i wybór kierunku studiów kiedyś stanowił klucz do późniejszej kariery zawodowej. Dziś wyraźnie widzimy, że obecny system edukacji nie do końca spełnia tę rolę, bo ponad połowa Polaków nie pracuje już w swoim wyuczonym zawodzie. To pokazuje, jak szybkim zmianom podlegają mechanizmy rynku pracy. Powstają nowe zawody i profesje, a uczelnie nie nadążają ze zmianą programów nauczania i dopasowaniem do aktualnych potrzeb pracodawców – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. – Potwierdzają to wyniki zrealizowanego przez nas badania, które pokazują, że Polacy muszą być bardzo często mobilni zawodowo i podejmować pracę w innym obszarze niż wyuczonym. W dzisiejszym świecie proces edukacji trwa całe życie i wiele praktycznych umiejętności zdobywamy dopiero podczas pracy zawodowej – dodaje Hanczarek.

Humaniści częściej niż technicy pracują w zawodzie

Ponad połowa zapytanych przez Work Service S.A. Polaków pracuje na stanowisku, które nie pokrywa się z ukończonym profilem wykształcenia (53% odpowiedzi). Tylko jedna trzecia respondentów deklaruje, że pracuje w wyuczonym zawodzie (32%), a co szósta osoba podkreśla, że praca i nauka pokrywają się tylko częściowo. – Także 51% zapytanych przez nas pracowników odpowiedziała, że zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła cofnąć się w czasie. To pokazuje, jak ważną decyzję muszą podejmować młodzi ludzie jeszcze na etapie szkół średnich. Późniejsza zmiana profilu wykształcenia jest oczywiście możliwa, ale warto już na początku kierować się potrzebami rynkowymi, a nie tylko aktualną modą i zainteresowaniami – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu i Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Co ciekawe, najbardziej ze swojego wykształcenia są zadowoleni humaniści. Po pierwsze, osoby z wykształceniem humanistycznym częściej niż posiadające wykształcenie techniczne pracują w miejscu zgodnym z ukończonym kierunkiem nauczania (odpowiednio 43% i 28%). Po drugie, podczas gdy aż 52% techników chciałoby zmienić swoje wykształcenie, taką chęć wyraziło tylko czterech na dziesięciu humanistów. – Na polskim rynku pracy znajdziemy wiele ofert pracy w branży usługowej i biurowej, w której odnajdują się humaniści. Często ich wiedza i kompetencje są uzupełniane podczas szkoleń oraz warsztatów organizowanych przez pracodawców. W innej sytuacji są osoby o kompetencjach technicznych. W ich przypadku, na rynku występuje duże zapotrzebowanie na ekspertów o specjalistycznej wiedzy, którą należy zdobywać jeszcze na etapie studiów wyższych. Dlatego w ich przypadku źle dobrany kierunek studiów może stanowić duże wyzwanie na przyszłość. W najbliższych latach możemy się spodziewać wzrostów deficytów wśród inżynierów, informatyków czy energetyków – wyjaśnia Inglot.

Kierunkowe wykształcenie atutem na rynku pracy

Aż 75% respondentów uważa, że zgodność profilu wykształcenia z profilem stanowiska pracy stanowi atut podczas rozmowy o pracę. Jak podkreśla Olgierd Bałtaki, Dyrektor HR w Samsung Electronics Poland Manufacturing, ta liczna grupa pracowników może wkrótce spotkać się z dużym zaskoczeniem. – Sytuacja w polskim szkolnictwie musi szybko ulec zmianom, w przeciwnym wypadku wyższe wykształcenie straci na znaczeniu, a pracodawcy podczas rekrutacji będą zwracać jedynie uwagę na kompetencje wyniesione z wcześniejszej kariery zawodowej. Wówczas niestety rację będą mieć Ci pracownicy, którzy dziś odpowiedzieli, że edukacja nie ma znaczenia w czasie ubiegania się o pracę – mówi Bałtaki. Tak odpowiedziało w badaniu Work Service S.A. 23% Polaków.

Work Service

You might also like

Czy biuro rachunkowe może założyć każdy?

Większość przedsiębiorców próbuje uporać się z papierkową robotą i sprawami formalnymi. W zasadzie praktycznie nikt nie orientuje się w przepisach, które nieustannie się zmieniają. W związku z tym ciekawym rozwiązaniem

Czym charakteryzuje się development center?

Często osoby rekrutujące pracowników posiadają cały zbiór testów, analiz, przykładowych pytań oraz zadań, które sprawdzą podstawowe możliwości oraz predyspozycje do zajęcia wyznaczonego etatu. Wśród nich popularnością cieszy się development center.

Kiedy korzysta się z development center?

Niejednokrotnie firmy rekrutujące pracowników gromadzą bogaty zbiór testów, badań, przydatnych pytań oraz ćwiczeń, które zweryfikują najważniejsze zdolności oraz szanse na zajęcie wymarzonego stanowiska. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszy się development

2 komentarze

  1. anett
    30 stycznia, 14:24 Reply
    Znam też takich ludzi, którzy zmienili by profil. Żeby uniknąć pomyłek dobrze jest wcześniej myśleć co i jak chcemy robić.
  2. marcik
    03 lutego, 08:43 Reply
    Tak się składa, że ja akurat nie zmieniłbym kierunku, bo w sumie to mój zawód mi się podoba.

Leave a Reply