Polki nie znają różnic między lekiem dostępnym bez recepty i suplementem
Spośród metod łagodzenia dolegliwości związanych z okresem klimakterium, najwięcej Polek słyszało o Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Z obawy przed działaniami niepożądanymi stosuje ją jednak zaledwie 17% pań przechodzących menopauzę. Największym zaufaniem społecznym cieszą się suplementy diety. Niesłusznie, ponieważ producenci suplementów nie są w żaden sposób zobowiązani do przeprowadzenia badań klinicznych, potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo produktów. W świetle polskiego prawa suplementowi bliżej do produktu spożywczego niż do leku.
Badaniem objęto 300 pań w wieku 45-55 lat, czyli w wieku tzw. okołomenopauzalnym, w którym w organizmie zachodzą zmiany związane z przekwitaniem. Za najbardziej znaną formę walki z objawami menopauzy respondentki uznały Hormonalną Terapię Zastępczą. Wskazało na nią 69% badanych. Kolejne metody to suplementy diety pochodzenia naturalnego (52%) oraz odpowiednia dieta (45%). Jako mniej znane formy terapii panie wskazały na: ćwiczenia fizyczne, leki pochodzenia naturalnego oraz antydepresanty. Według pacjentek HTZ jest metodą polecaną przez lekarzy (76%) i najskuteczniejszą (49%). Natomiast 36% kobiet obawia się jej ze względu na negatywne skutki uboczne. Suplementy diety mają wizerunek preparatów bezpiecznych i niewywołujących skutków ubocznych, mimo że nie są nadzorowane przez URPLWMiPB (Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych), tak jak leki. Tylko 23% ankietowanych kobiet słyszało o lekach pochodzenia naturalnego dostępnych bez recepty, które gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność terapii, ale są mniej inwazyjne niż Hormonalna Terapia Zastępcza.
Kluczowe czynniki wyboru
Według wskazań respondentek, kobiety oczekują od dobrej terapii przede wszystkim bezpieczeństwa. Wskazało tak 90% ankietowanych. Na drugim miejscu w hierarchii potrzeb uplasowała się skuteczność (90%). Dla 28% był to najważniejszy czynnik podczas gdy dla 62% był to po prostu ważny aspekt. Ciągle opinia lekarza przy wyborze metody walki z menopauzą jest kluczowa. Dlaczego więc kobiety wybierają najczęściej jako najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą w ich mniemaniu suplementację?
Fałszywy wizerunek suplementów
Wszystkiemu winien zafałszowany wizerunek suplementów diety. W reklamach występują aktorzy stylizowani na lekarzy, dystrybucja odbywa się przez apteki, a setki artykułów mówią o tym, że suplementy wspomagają organizm w codziennym funkcjonowaniu. Suplementy diety mają wizerunek preparatów bezpiecznych i bezinwazyjnych, ponieważ można je dostać w aptece bez konieczności konsultacji z lekarzem. Tak wskazuje 55% respondentek. Mało kto zadaje sobie pytanie, czy są faktycznie skuteczne i bezpieczne. A przecież suplementy nie podlegają monitoringowi bezpieczeństwa farmaceutycznego, tak jak jest to w przypadku leków (Pharmacovigilance). Nie muszą też posiadać badań klinicznych, aby zostały dopuszczone do obrotu.
Lek dostępny bez recepty taki sam jak suplement?
Badania wykazały, że 38%Polek w okresie przekwitania uważa, iż leki i suplementy mają takie same właściwości związane z leczeniem i zapobieganiem chorobom. Podobna sytuacja jest z wymogiem posiadania szczegółowej dokumentacji gwarantującej jakość, skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania – 41% badanych kobiet uważa, że leki i suplementy poddawane są tym samym procedurom, a 52% nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jakość suplementów nie jest kontrolowana przez inspekcję farmaceutyczną. Co więcej, blisko połowa respondentek uważa, że suplementy podobnie jak leki są objęte ustawowym wymogiem kontroli bezpieczeństwa stosowania. Dane są przerażające i świadczą o całkowitym braku wiedzy na temat różnic pomiędzy lekiem bez recepty (gwarantującym bezpieczeństwo i skuteczność) a suplementem diety (nie gwarantującym niczego).
Polki są skołowane, nieświadome i bezradne
Ponad połowa Polek w wieku 45-55 lat nie jest świadoma różnic pomiędzy lekiem a suplementem diety. Leki OTC częściej niż suplementy diety postrzegane są jako środki, które powinny być stosowane po konsultacji lekarskiej, co może stanowić barierę do ich stosowania. A przecież są to produkty o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie, w przeciwieństwie do suplementów diety stosowanych w ogromnych ilościach przez pacjentów. Jest więc niezwykle istotne, aby pomóc Polkom dokonywać świadomych wyborów, gwarantujących skuteczność i bezpieczeństwo terapii w okresie klimakterium.
|
You might also like
Tajniki upadłości konsumenckiej: Skutki i wskazówki
Upadłość konsumencka stanowi jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących finansów osobistych i praw konsumentów. To proces, który może zrewolucjonizować życie osób borykających się z poważnymi problemami finansowymi. Upadłość konsumencka nie tylko
Klienci coraz chętniej likwidują szkodę u swojego ubezpieczyciela
Rośnie zainteresowanie klientów towarzystw ubezpieczeniowych trybem bezpośredniej likwidacji szkód. Uruchomiony rok temu system oferuje dziś osiem firm, które odpowiadają za blisko 70 proc. rynku w Polsce. Dzięki niemu bez względu na
O czym pamiętać podczas zakupów w sieci?
Internet stał się w ostatnim czasie bardzo potrzebny. Umożliwia komunikację, daje dostęp do wiadomości, przedstawia pomysły na edukację i normalne funkcjonowanie. Wśród internetowych rozwiązań dość znane są zakupy. To szybki
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!