Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Od dawna funkcjonują podobne zasady dotyczące przekazywania renty rodzinnej. Jednak, żeby ją uzyskać trzeba spełnić kilka istotnych warunków oraz przedstawić niezbędne dokumenty. Kto dostaje rentę rodzinną najpierw? Na jakiej podstawie jest pozyskiwana?

Po pierwsze warto powiedzieć, że renta rodzinna przysługuje członkom rodziny tylko w przypadku, kiedy zmarła osoba nieustannie odbierała emeryturę, rentę, miała prawo do zasiłków oraz świadczeń przedemerytalnych.

Za najbliższych uważa się dzieci własne lub adoptowane, małżonka oraz rodziców. W zależności od panujących zasad oraz zażyłości stosunków rodzinnych szacuje się wysokość należnej renty. Najpierw środki przechodzą na potomków, życiowego partnera, a dopiero później na rodziców.

Renta rodzinna wypłacana jest tylko w momencie, kiedy zainteresowani przygotują i przekażą wniosek do najbliższego oddziału ZUS. Do składanych dokumentów warto dołączyć akt zgonu oraz wymagane kopie dokumentów tożsamości.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy rodzinne 2 komentarze

Kiedy należy zastosować mediację?

Procedura mediacyjna od dawna uważana jest jako metoda rozwiązywania sporów i kłopotów, na końcu której zawsze dochodzi do kompromisu. Często nawet sąd zleca zorganizowanie spotkania mediacyjnego, aby zakończyć spór. Czy

Sprawy rodzinne 2 komentarze

Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Rodzina, która posiada dzieci, może starać się o przyznanie dodatku rodzinnego. Aby jednak uzyskać świadczenie należy spełnić kilka podstawowych warunków. Kto powinien zabiegać o zasiłek? Na jakich zasadach jest wypłacany?

Sprawy rodzinne 6 komentarzy

Zmiany w prawie alimentacyjnym. Nowe regulacje utrudnią życie zalegającym z alimentami

Od 1 lipca dane o dłużnikach, których wyręcza fundusz alimentacyjny, będą trafiać do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczych. Szerszy dostęp do informacji o zaległościach alimentacyjnych sprawi, że dłużnikom trudniej będzie

2 komentarze

  1. maro
    07 stycznia, 18:59 Reply
    Renta rodzinna to jest bardzo dobry pomysł, ale niestety nie każdemu ona przysługuje.
  2. becia
    19 stycznia, 10:40 Reply
    Do renty rodzinnej powinno mieć więcej osób praw, a to dlatego, że państwo ma pieniądze, a nie chce im dawać.

Leave a Reply