Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Od dawna funkcjonują podobne zasady dotyczące przekazywania renty rodzinnej. Jednak, żeby ją uzyskać trzeba spełnić kilka istotnych warunków oraz przedstawić niezbędne dokumenty. Kto dostaje rentę rodzinną najpierw? Na jakiej podstawie jest pozyskiwana?

Po pierwsze warto powiedzieć, że renta rodzinna przysługuje członkom rodziny tylko w przypadku, kiedy zmarła osoba nieustannie odbierała emeryturę, rentę, miała prawo do zasiłków oraz świadczeń przedemerytalnych.

Za najbliższych uważa się dzieci własne lub adoptowane, małżonka oraz rodziców. W zależności od panujących zasad oraz zażyłości stosunków rodzinnych szacuje się wysokość należnej renty. Najpierw środki przechodzą na potomków, życiowego partnera, a dopiero później na rodziców.

Renta rodzinna wypłacana jest tylko w momencie, kiedy zainteresowani przygotują i przekażą wniosek do najbliższego oddziału ZUS. Do składanych dokumentów warto dołączyć akt zgonu oraz wymagane kopie dokumentów tożsamości.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawa seniora 2 komentarze

Spisz testament za młodu

Testament. Samo to słowo kojarzy się raczej źle. Nic dziwnego, że każdy z nas stara się nie myśleć ani o nim samym, ani o powodach, dla których musiałby zostać uruchomiony.

Sprawy rodzinne 4 komentarze

Umowa alimentacyjna – porady

Rozwód to nieprzyjemny etap w życiu dla każdej ze stron tego procesu. Nie ulega jednak wątpliwości, że najgorsze chwile przeżywają wówczas dzieci, które nieświadome zawiłości świata, w którym przyszło im

Sprawy rodzinne 0 Comments

Polacy 1 procentem wspierają głównie duże fundacje, które mają za co się promować

12,5 mln podatników zdecydowało się w ubiegłym roku na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Dało to kwotę ponad pół miliarda złotych. Większość trafiała jednak do dużych ogólnopolskich fundacji, które

2 komentarze

  1. maro
    07 stycznia, 18:59 Reply
    Renta rodzinna to jest bardzo dobry pomysł, ale niestety nie każdemu ona przysługuje.
  2. becia
    19 stycznia, 10:40 Reply
    Do renty rodzinnej powinno mieć więcej osób praw, a to dlatego, że państwo ma pieniądze, a nie chce im dawać.

Leave a Reply