Kiedy wypowiedzenie jest konieczne?

Kiedy wypowiedzenie jest konieczne?

Bazą każdej współpracy na linii przełożony-podwładny jest umowa, która określa zasady działania i stabilizuje kwestię wypłaty oraz możliwego wypowiedzenia. Kiedy konieczne jest zakończenie zawodowych relacji? W jakich przypadkach firma decyduje się na wręczenie wypowiedzenia?

Zgodnie z przepisami zatrudniający może doprowadzić do wypowiedzenia umowy po przedstawieniu własnej przekonującej opinii. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że czasami nie chodzi o nieodpowiednie reakcje pracownika lub kompromitujące wydarzenie, które negatywnie wpłynęło na wizerunek korporacji.

Przyczyn wypowiedzenia może być naprawdę wiele. Jednakże najczęściej chodzi o niepoprawne kontakty ze współpracownikami, kiepskie wyniki pracy, brak motywacji, niepunktualność, brak istotnych umiejętności czy problemy z porozumiewaniem się.

Z pewnością pracownicy nagminnie nie zgadzają się z uzasadnieniem do wypowiedzenia i czasami mogą podważać jego autentyczność. W skrajnych przypadkach spór kierowany jest do sądu, tam badane są zdania obu stron i wydaje się wyrok. Zdarza się, że jest przychylny dla podwładnego, wtedy przełożony musi ponownie przyjąć pracownika na starych zasadach oraz przekazać należne odszkodowanie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP

Wspólna odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, w znaczącej mierze opiera się o indywidualne zachowania zgodne z przepisami BHP. Szczegółowe normy prawne w połączeniu z prawidłowym oznakowaniem wprowadzają klarowność i umożliwiają prawidłowe

Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?

Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply