Kiedy pracodawca wyda świadectwo pracy?

Kiedy pracodawca wyda świadectwo pracy?

Zadaniem każdego przełożonego, który odprawia byłego pracownika, jest wręczenie świadectwa pracy. Zazwyczaj dokument przekazywany jest w czasie podsumowującej rozmowy lub dostarczany za pośrednictwem poczty. Jakie wiadomości powinny mieć swoje miejsce w świadectwie pracy? Co jest najważniejsze?

Zgodnie z prawem świadectwo pracy powinno zostać przekazane w dniu zakończenia współpracy. Oczywiście podwładny powinien przejrzeć wszystkie dane zamieszczone w dokumencie i prosić o ewentualne poprawki w przypadku błędów.

Świadectwo pracy zwykle informuje o okresie pracy w konkretnej firmie, zajmowanym stanowisku, zakresie powinności, ukończonych kursach i szkoleniach. Od czasu do czasu dopisuje się wzmiankę o powodach zakończenia współpracy oraz dodatkowe wiadomości (ocena pracownika, rekomendacja), które wpłyną na dalszą aktywność zawodową podwładnego.

Trzeba pamiętać, że świadectwo zostanie wydane tylko wówczas, gdy podwładny był zatrudniony w ramach wybranej umowy o pracę. W pozostałych przypadkach nie jest to konieczne i raczej niestosowane.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak buduje się kapitał rezerwowy?
Next Jak wygląda faktura pro-forma?

You might also like

Czy mówić przełożonemu o nowych propozycjach pracy?

Czasami zdarza się, że praca, która wydawała się atrakcyjna i kreatywna, okazuje się niezbyt satysfakcjonująca w rzeczywistości. Poza zarobkami pracownicy potrzebują bezstresowej atmosfery, samorealizacji i dobrych kontaktów ze współpracownikami. Brak

Jak buduje się kapitał rezerwowy?

Wiele firm i spółek w Polsce księguje poważne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić fakt, że od kilku lat popularne jest budowanie kapitału rezerwowego. Ma reperować działalność przed ewentualną upadłością

Kto reprezentuje spółkę jawną?

Zgodnie z prawem spółka jawna to organizacja pozbawiona prawnych prokurentów. W związku z tym zadania te sprawują wszyscy wspólnicy. Bycie reprezentantem danej instytucji obejmuje zawiązywanie umów z innymi podmiotami gospodarczymi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply