Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?

Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?

W renomowanych firmach i korporacjach organizuje się okresowe oceny pracownicze. Są one niezbędne, żeby wymienić powielane błędy, pochwalić za dokonania lub przedyskutować inne kwestie służbowe. Kiedy pracodawca powinien wykonać ocenę podwładnego? Jaka częstotliwość będzie najlepsza dla obu stron?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że zazwyczaj ocena pracownicza jest wynikiem zapotrzebowania prezesa lub menadżera. Podczas spotkania porusza się temat realizacji ustalonych obowiązków, stosunków z współpracownikami, motywację oraz przyznaje lub odbiera premie i nagrody.

Intencją oceny pracowniczej jest nadzór, kontrola nad podwładnymi, wgląd do kartoteki, rozwiązywanie bieżących kłopotów, poszukiwanie rozwiązania w momencie wystąpienia komplikacji oraz umacnianie więzi i eliminowanie niewłaściwych zachowań.

Warto takie spotkania organizować często, ponieważ pojawiające się uwagi nie będą bagatelizowane, pochwały redukowane, a niewielkie konflikty omijane. W najlepszych warunkach powinny zachodzić raz w miesiącu, ale ze wzgląd na liczne obowiązki trudno poświęcić każdemu czas. W realnym świecie polecane jest kwartalne powracanie do tematu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Wszystko o naliczaniu opłat komorniczych
Next Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość personelu?

Może to Ci się spodoba

Praca

Na czym polega zwolnienie monitorowane?

Każdy pracodawca chce odnosić sukcesy biznesowe oraz przyjmować wykwalifikowanych i rzetelnych pracowników. Niestety problemy gospodarcze na świecie sprawiają, że trudno o stabilizację. Czasami rozwiązaniem jest wręczenie zwolnień monitorowanych. Na czym

Praca

Które informacje do świadectwa pracy?

Świadectwo pracy jest dowodem na to, że pracownik zajmował wyznaczone stanowisko oraz spełniał opisane zadania. Poza tym może zawierać wiadomości o przebytych szkoleniach oraz drodze awansu w firmie. Czy świadectwo

Praca

Ile trwa urlop macierzyński w Polsce?

Rząd Polski coraz częściej mówi o problemie niżu demograficznego w kraju. Aby młodzi rodzice mogli nie ponosić części kosztów związanych z opieką nad niemowlęciem, wydłużono okres wychowawczy. Od tego roku