Kiedy należy zastosować mediację?

Kiedy należy zastosować mediację?

Procedura mediacyjna od dawna uważana jest jako metoda rozwiązywania sporów i kłopotów, na końcu której zawsze dochodzi do kompromisu. Często nawet sąd zleca zorganizowanie spotkania mediacyjnego, aby zakończyć spór. Czy naprawdę pomoc mediatora zakończy wieloletnie waśnie stron postępowania?

Aby mediacja przyniosła rezultaty skłóceni muszą wyrazić zgodę i samodzielnie podjąć decyzję o uczestnictwie w całym procesie. Z pomocą przyjdzie mediator, który sprawnie i bez przeszkód przeprowadzi sprawę oraz pomoże w sformułowaniu wspólnych wniosków.

Często stronami sporu są przedsiębiorcy lub sąsiedzi, którzy nie potrafią się [pogodzić, szukają kłopotów i działają na szkodę drugiej strony. Najczęściej samodzielna próba godzenia nie odnosi rezultatów, a nie raz nawet daje odwrotny skutek.

Wskazania mediatora dokonuje tylko sąd, który proponuje adekwatną osobę z długiej listy dostępnych pracowników. Od tego momentu swoje działanie rozpoczyna mediator, który podejmuje współpracę i stara się zlikwidować toksyczną atmosferę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy rodzinne 2 komentarze

Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Rodzina, która posiada dzieci, może starać się o przyznanie dodatku rodzinnego. Aby jednak uzyskać świadczenie należy spełnić kilka podstawowych warunków. Kto powinien zabiegać o zasiłek? Na jakich zasadach jest wypłacany?

Alimenty 4 komentarze

Obowiązek alimentacyjny

W potocznym rozumieniu instytucji alimentacji i alimentów kojarzymy je jedynie z obowiązkiem, który nakłada sąd na ojca, aby łożył on na utrzymanie i wychowanie dziecka pozostającego przy matce. Sądy co

Darowizny 0 Comments

Startuje program „Rodzina 500 plus”

1 kwietnia rusza program „Rodzina 500 plus”. Rodzice i opiekunowie otrzymają miesięcznie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze w przypadku udokumentowania niskich dochodów. Wnioski o przyznanie środków z rządowego programu można

2 komentarze

  1. maro
    07 stycznia, 19:03 Reply
    Według mnie lepsze od mediacji są np. kompromisy. Strony bardziej mogą się dogadać moim zdaniem.
  2. becia
    19 stycznia, 10:41 Reply
    Mediacje niestety nie zawsze przynoszą określony rezultat. Wtedy należy zastosować inne tego typu rozwiązania.

Leave a Reply