Jak funkcjonuje NIK?

Jak funkcjonuje NIK?

Najwyższa Izba Kontroli trudni się monitorowaniem pracy wielu najważniejszych instytucji administracyjnych i państwowych. Określa zgodność dokumentów, respektowanie prawa, sposób rozwiązywania różnych spraw oraz finanse. Jakie czynności może organizować NIK? W jakim celu zdarzają są kontrole?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że NIK jest krajowym organem kontrolnym, który podlega pod Senat. To tam przekazywane są wszelkie raporty, analizy, zgłaszane są nieprawidłowości, prowadzone śledztwa oraz inne niepokojące fakty dotyczące pracy.

Zwykle kontrole odbywają się bez uprzedzenia, w godzinach pracy urzędu lub organizacji. Sprawdzeniu polegają wszystkie stanowiska pracy, np. komputery, sprzęty elektroniczne, wygenerowane dokumenty, zarchiwizowane pisma oraz korespondencję tradycyjną oraz elektroniczną.

Do kontroli odsyła się pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Mogą przebywać we wskazanych instytucjach, mają dostęp do wielu pomieszczeń, archiwów oraz tajnych danych. Oprócz tego pracownik państwowy musi wypełniać żądania kontrolera, na przykład udostępnienie konkretnych pism, przedstawienie wybranej sprawy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak założyć organizację pozarządową?

O organizacji pozarządowej trzeba mówić w stosunku do jednostek, które działają z osobistej inicjatywy, aczkolwiek chcą wspierać publiczne interesy. Celem nie jest osiąganie przychodów, ale pomoc w wąskiej dziedzinie życia.

Pomoc prawna 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Jakie cechy powinien mieć skarbnik gminny?

Od wielu lat funkcjonuje zasada, że do zajęcia etatu samorządowego trzeba mieć potrzebne kwalifikacje. Dotychczas liczyły się przede wszystkim umiejętności i predyspozycje. Jednak wymagania się zmieniły, szczególnie w odniesieniu do

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply