Kary za jazdę na gapę

Kary za jazdę na gapę

Każdy pasażer, który korzysta z komunikacji miejskiej powinien kupić bilet uprawniający go do przejazdu. Mogą to być bilety jednorazowe lub czasowe, ale przede wszystkim skasowane i ważne. Jazda bez uprawnień jest karana według aktualnie obowiązującego w danym mieście taryfikatora. Jakie są maksymalne kary oraz sposoby spłacania mandatu?

Podróżny może zostać ukarany przez kontrolera za brak aktualnego biletu, dokumentu uprawniającego do zakupu ulgi lub do jazdy bez opłacania. Oprócz tego mandat może zostać przyznany za duży bagaż lub przewóz zwierząt bez uiszczenia odpowiedniej opłaty oraz za zatrzymanie pojazdu bez powodu (za pomocą hamulca bezpieczeństwa).

Wysokość mandatu zależy przede wszystkim od wartości pojedynczego biletu. Dzieje się tak dlatego, że kara jest wynikiem kilkukrotnego pomnożenia opłaty za bilet. Może to być 20-krotność lub 30-krotność jednostkowego biletu. Oprócz tego kary mogą się sumować, w zależności od popełnionych wykroczeń, np. jazda na gapę oraz przewóz psa bez kagańca.

Mandat karny powinien zostać zapłacony w ciągu siedmiu dni roboczych od daty wystawienia w kasie MPK. Po upływie terminu naliczane są odsetki karne za opóźnienie w płatnościach. Jeśli mandat i odsetki osiągną wyznaczony próg spłaty może domagać się komornik (np. dojdzie do ściągnięcia kary z wynagrodzenia).

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Wszystko o mandatach

Mandat karny zwykle przyznawany jest za wykroczenia w przestrzeni miejskiej (np. wykroczenia drogowe). Nakłada go zwykle Policja, jednak uprawniona jest do tego również Straż Miejska i kilka innych zawodów (np.

Wykroczenia 1Comments

Jak sąd przeprowadza dochodzenie?

Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwsza metoda wykorzystywana jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach przeprowadza się dochodzenie? Jak wygląda

Wykroczenia 1Comments

Jak wygląda praca kuratora sądowego?

W zgodzie z ustaleniami Kodeksu karnego wyrok sądu ma być karą za dokonane czyny. Od czasu do czasu jednocześnie wskazuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się z podejrzanym.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply