Kary za jazdę na gapę

Kary za jazdę na gapę

Każdy pasażer, który korzysta z komunikacji miejskiej powinien kupić bilet uprawniający go do przejazdu. Mogą to być bilety jednorazowe lub czasowe, ale przede wszystkim skasowane i ważne. Jazda bez uprawnień jest karana według aktualnie obowiązującego w danym mieście taryfikatora. Jakie są maksymalne kary oraz sposoby spłacania mandatu?

Podróżny może zostać ukarany przez kontrolera za brak aktualnego biletu, dokumentu uprawniającego do zakupu ulgi lub do jazdy bez opłacania. Oprócz tego mandat może zostać przyznany za duży bagaż lub przewóz zwierząt bez uiszczenia odpowiedniej opłaty oraz za zatrzymanie pojazdu bez powodu (za pomocą hamulca bezpieczeństwa).

Wysokość mandatu zależy przede wszystkim od wartości pojedynczego biletu. Dzieje się tak dlatego, że kara jest wynikiem kilkukrotnego pomnożenia opłaty za bilet. Może to być 20-krotność lub 30-krotność jednostkowego biletu. Oprócz tego kary mogą się sumować, w zależności od popełnionych wykroczeń, np. jazda na gapę oraz przewóz psa bez kagańca.

Mandat karny powinien zostać zapłacony w ciągu siedmiu dni roboczych od daty wystawienia w kasie MPK. Po upływie terminu naliczane są odsetki karne za opóźnienie w płatnościach. Jeśli mandat i odsetki osiągną wyznaczony próg spłaty może domagać się komornik (np. dojdzie do ściągnięcia kary z wynagrodzenia).

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wykroczenia 0 Comments

Czy można nie przyjąć mandatu?

Mandat to kara finansowa lub w postaci punktów karnych (w przypadku wykroczeń drogowych). Jest alternatywną formą wymierzania kary i mniej inwazyjną. Może zostać wypisany przez policję, straż miejską, kontrolera komunikacji

Wykroczenia 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

Wiadomości 0 Comments

Jak kłamcy kuszą propozycjami w sieci?

Internet to nieskończone źródło wiadomości, miejsce przechowywania dokumentów z praktycznie każdej branży oraz sposób na porozumienia oraz przesyłanie wiadomości. Nie w każdym przypadku jednak sieć pokazuje swoje dobre oblicze. Czasami

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply