Jak zwrócić się do kierownika o premię?
Zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje systematycznie wynagrodzenie. Jest ono ustalane indywidualnie lub w stosunku do otrzymanego stanowiska. Wypłata pracownicza to podstawa suma oraz możliwe premie, które nie są często spotykane. Jak prosić przełożonego o dodatek pieniężny?
Od dawna wiadomo, że świetną motywacją dla pracowników jest głównie atrakcyjna premia. Skłania do działania, zmusza do wysiłku i efektywnej pracy. Oprócz tego daje gwarancję, że zadania wykonywane będą szybko i bez uchybień.
Obecnie najbardziej znane są premie uznaniowe i regulaminowe. Pierwsze wypłacane są, gdy podwładny wykona harmonogram sprzedaży, pokaże większe zaangażowanie, podejmie się trudnego projektu lub przyniesie firmie dodatkowe przychody lub pozytywną opinię. Drugie wypłacane są na podstawie ustalonych początkowo zasad, tzn. pracownik otrzymuje konkretną sumę za frekwencję, własne stanowisko, postawę oraz inne godne pochwały działania.
Prosić o dodatkowe środki nie jest łatwo, aczkolwiek zawsze warto spróbować. Nie można przyjmować postawy roszczeniowej i żądać podwyżki. Najlepiej delikatnie przedstawić swoje dobre strony, wpływ własnej pracy na całe przedsiębiorstwo oraz pochwały od klientów. Nie zawsze przełożony posiada fundusze na taki cel, ale z pewnością nie pozostawi wartościowego specjalistę bez odpowiedzi.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak kształtują się zarobki właścicieli firm?
Większość pracowników dużych przedsiębiorstw i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn takiego planu zawodowego jest kilka. Aczkolwiek zazwyczaj najbardziej poważana jest niezależność decyzyjna i materialna. Ile zarabia przeciętny przedsiębiorca?
Kiedy należy się trzynastka?
W Polsce przyznawanie tzw. trzynastki ma długą tradycję i może być interpretowane dwojako. W pierwszej opcji to wyrównanie za urlop wypoczynkowy, a w drugiej nadprogramowa wypłata dla wzorowego pracownika. Na
Kto może wprowadzić regulamin wynagrodzenia?
Najważniejszym elementem zatrudnienia każdego pracownika jest umowa o pracę, która reguluje sprawy formalne oraz wskazuje na sposoby przekazywania pensji, możliwość zgłoszenia dni wolnych oraz okres wypowiedzenia. Dodatkowo konflikty prawne rozwiązuje
1 Comment
hall
13 sierpnia, 15:55