Jak zastrzec znak towarowy?

Jak zastrzec znak towarowy?

Każde przedsiębiorstwo staje przed pytaniem o to, czy i jak zastrzec nazwę oraz logo swojej firmy. Formalnie nazywa się to rejestracją znaku towarowego, a instytucją zajmującą się tą sprawą, jest Urząd Patentowy. Jakie warunki trzeba spełnić i o czym warto pamiętać? 

Rejestracja znaku towarowego – 3 najważniejsze kryteria 

  • Znak towarowy musi być wykorzystywany komercyjnie stanowić źródło zarobku.
  • Znak towarowy musi być wyróżniający i zapadający w pamięć nawet jeśli logo jest brzydkie, powinno być oryginalne. Nie może należeć do domeny publicznej, tak jak np. sformułowanie “salon kosmetyczny”, którym posługują się wszyscy.
  • Znak towarowy nie może przypominać znaków konkurencji minimalne podobieństwo do znaku konkurencji wprowadza klientów w błąd. Właściciel konkurencyjnej firmy może w takiej sytuacji złożyć pozew o naruszenie jego praw. 

Czy można opatentować tylko logo i nazwę firmy?

Rejestracja znaku towarowego obejmuje więcej opcji niż tylko rejestracja nazwy lub logo. Jako właściciel firmy możesz opatentować np. kolor reprezentujący firmę, kształt oferowanego produktu, a nawet wygląd obiektu. Wszelkie znaki przestrzenne, dźwiękowe oraz multimedialne również mieszczą się w tej kategorii.

Dokładna definicja Urzędu Patentowego brzmi:  „Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów i/lub usług jednego przedsiębiorcy od towarów i/lub usług innego przedsiębiorcy oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na znaku.”

Po co zastrzegać znak towarowy? 

Dzięki rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym masz pewność, że

znak Twojej firmy jest chroniony przez prawo. Możesz wyegzekwować wszystkie nadużycia ze strony innych firm. Łatwo też pozbędziesz się konkurencyjnych ofert np. z portali aukcyjnych wystarczy, że zgłosisz je administratorom.

Jak zastrzec znak towarowy?

Sam proces zastrzegania znaku towarowego jest długi.  Najpierw trzeba sprawdzić, czy znak nie jest już zarejestrowany przez inne przedsiębiorstwo. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie znaku do Urzędu Patentowego, gdzie dokonuje się badanie wstępne i merytoryczne. Następnie ogłaszana jest decyzja, a w przypadku odrzucenia, można złożyć odwołanie w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia decyzji przez UP. 

Wsparcie prawników i adwokatów

Aby rejestracja znaków towarowych przebiegała sprawnie i skutecznie, warto korzystać ze wsparcia prawników, którzy doskonale znają formalności i obowiązujące prawo. Skompletują dla Ciebie dokumenty i przeprowadzą przez cały proces. Podobnie będzie w przypadku wykorzystania znaku przez konkurencję pomoc adwokata jest konieczna. Sprawdź adwokat Częstochowa kancelaria Anna Piwoń, jeśli Twoja działalność potrzebuje obsługi prawnej w tym zakresie. 

You might also like

Wiadomości 0 Comments

W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 1993 roku funkcjonuje podatek od towarów i usług. W teorii wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą lub wypełnianiem zleconych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT

Wiadomości 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Wiadomości 0 Comments

Jakie obowiązki musi wykonać interwenient?

Interwenient to osoba, która bierze udział w procesie cywilnym. Zwykle powodem przystąpienia do sprawy jest uzyskanie wyznaczonego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wykorzystywany jest

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply