Jak wygląda praca referendarza sądowego?

Jak wygląda praca referendarza sądowego?

Od wielu lat funkcjonuje w Polsce stanowisko referendarza sądowego. W zgodzie z prawem posiada kompetencje podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak wiedzieć, że może je wykorzystać tylko w konkretnych przypadkach. Jakie obowiązki wykonuje referendarz? Kto może zabiegać o taką pracę?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że referendarz sądowy trudni się głównie wydawaniem postanowień, zarządzeń, nakazów, upomnień, podejmuje procedury w różnych sprawach oraz określa aktualność orzeczeń. Poza tym przejmuje wszystkie kwestie związane z naliczaniem opłat procesowych, ustanawia upoważnionych do zapłaty, uchyla od płatności oraz nadaje klauzule wykonalności.

Jeśli opisane wyżej obowiązki będą przeprowadzone błędnie lub niezgodnie z prawem, wtedy referendarz może zostać oskarżony i postawiony przed sądem dyscyplinarnym. Wśród kar trzeba wskazać upomnienie, ostrzeżenie oraz usunięcie z pracy.

Oczywiście, żeby zostać referendarzem sądowym trzeba spełnić kilka najważniejszych warunków. W pierwszej kolejności mieć powyżej 24 lat, obywatelstwo polskie, wzorową postawę obywatelską, dyplom uczelni prawniczej oraz aplikację ogólną lub zaliczony egzamin sędziowski.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Kto uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?

Od 17 lat istnieje ustawa, która omawia zasady pobierania orzeczenia o niepełnosprawności. Tematem do dziś zajmują się zrzeszone zespoły powiatowe oraz wojewódzkie. Kto odbierze taki dokument? Co musi zrobić? Przede

Pomoc prawna 0 Comments

Gdzie wnieść skargę na czynności komornicze?

Podstawowym zadaniem każdego komornika jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Zdarza się jednak, że działania te nie są wykonywane odpowiednio i wzbudzają wątpliwości. Jak napisać skargę na pracę komornika? Gdzie powinno się

Pomoc prawna 0 Comments

Kto powinien być autorem instrukcji BHP?

Często pracownicy wśród powinności mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, planów, dokumentów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba traktować jako utwory mimo, że powstają tylko na potrzeby przełożonego lub managera.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply