Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Duża część stanowisk pracy powoduje, że zatrudniony jest przemęczony, zestresowany i ciągle nerwowy. Narastająca presja, poczucie odpowiedzialności za niepowodzenia i nagany wywołują depresję i załamanie. To początek wypalenia zawodowego. Jak się objawia? Czy da się tego uniknąć?

Po pierwsze trzeba wyjaśnić, że każdy człowiek potrzebuje spokoju i wolności działania. Ciągłe delegowanie obowiązków, surowa krytyka i brak właściwego wynagrodzenia demotywują.

Jeśli pracodawca jest zbyt uparty, krzyczy i wymaga niemożliwego warto zastanowić się nad zmianą posady. Pozostawanie w takich warunkach przez dłuższy czas buduje niechęć do kontynuowania kariery i wypalenie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji warto zmienić myślenie, nie przejmować się przesadnie bezpodstawnymi uwagami, uprawiać sport oraz spotykać się z najbliższymi. Odzyskanie przyjemności, chwil relaksu i odstresowanie są bardzo ważne. Jedynie spokój i poczucie własnej wartości skłaniają do dalszego życia.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Praca 1Comments

Wszystko o umowach o dzieło

W Polsce dostępnych wiele typów umów dotyczących współpracy. W dużym stopniu wybór odpowiedniej uzależniony jest od zakresu realizowanych zadań, etatu i specyfiki przedsiębiorstwa. Ciągłą popularnością cieszy się również umowa o

Czy biuro rachunkowe może założyć każdy?

Większość przedsiębiorców próbuje uporać się z papierkową robotą i sprawami formalnymi. W zasadzie praktycznie nikt nie orientuje się w przepisach, które nieustannie się zmieniają. W związku z tym ciekawym rozwiązaniem

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przełożony nie jest upoważniony do wysłania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może sprzeciwić się takiej decyzji, bowiem jest

2 komentarze

  1. Milena
    01 września, 17:37 Reply
    Wypalenie zawodowe to dość powszechny problem, ale niestety często do tego doprowadza pracodawca. A pracodawca powinien wspierać pracownika i dbać, żeby przychodził w uśmiechem na twarzy do pracy.
  2. akcentt
    31 stycznia, 11:20 Reply
    Moim zdaniem jeżeli już ktoś ma dość pracy i nawet nie ma ochoty wstawać z łózka do niej to już wypalenie zawodowe.

Leave a Reply