Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym
Podatnicy, którzy przekazali darowiznę mogą pomniejszyć w zeznaniu rocznym swój dochód o jej wartość, co pozwoli im zmniejszyć podatek dochodowy.
Darowizny limitowane
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wspomina o trzech rodzajach darowizn. Są one limitowane do wysokości 6% dochodu. W jaki sposób wypełnić PIT, aby skorzystać z ulgi z ich tytułu przeczytacie na stronie rozliczeniepit.pl
Darowizny dla organizacji pożytku publicznego
Jednym z rodzajów darowizn, jaki można odliczyć od dochodu są darowizny na cele pożytku publicznego. Może to być darowizna na fundację, stowarzyszenie albo inną organizację, która posiada status organizacji pożytku publicznego.
Chodzi oczywiście o darowiznę przekazaną z własnych środków, na przykład wpłata na konto fundacji na rzecz leczenia jej podopiecznego, a nie o jeden procent z podatku dochodowego.
Darowizny na cele kultu religijnego
Ulga za darowizny obejmuje również środki przekazane na tzw. cele kultu religijnego. Może to być na przykład wpłata na budowę albo remont kościoła. Darowizna może być również w formie rzeczowej, ale w każdym przypadku konieczne jest posiadanie dowodu przekazania darowizny wraz z informacją o jej wartości.
Darowizna musi być przekazana Kościołowi, a nie księdzu, który jest osobą fizyczną.
Darowizny z tytułu oddanej krwi
Możliwe jest również odliczenie od dochodu krwi i jej składników oddanych w ramach honorowego krwiodawstwa. W takim przypadku oddana krew i osocze są przeliczane na ekwiwalent w wysokości 130 zł za litr.
Darowizny nielimitowane
Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego umożliwia odliczenie od dochodu przekazanej darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze. Odliczenie to nie jest limitowane, zatem podatnik może odliczyć nawet cały dochód. Do celów charytatywno-opiekuńczych można zaliczyć na przykład pomoc potrzebującym przekazaną Caritas albo za pośrednictwem parafii, czy wsparcie dla domów spokojnej starości prowadzonych przez Kościół.
Źródło: Rozliczenie PIT przez Internet
You might also like
Rozwój polskich start-upów często ograniczają nieznajomość prawa i brak odpowiednich umów
Młodym ludziom nie brakuje chęci, kreatywnych pomysłów i zapału, by ruszyć z własnym innowacyjnym start-upem. Utrudnieniem w jego rozwoju może być nieznajomość prawa i przepisów podatkowych oraz często zmieniające się ustawy. Często już na starcie młodzi
Czy umowa o pracę gorsza od umowy cywilnoprawnej?
W ostatnim czasie duże korporacje i średnie firmy szukają na każdym kroku. W ramach cięcia kosztów starają się uporządkować również sprawy kadrowe i zmienić sposób zatrudniania pracowników. Umowa o pracę
Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika
Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na
12 komentarzy
cecylia
04 sierpnia, 18:31JanW
11 sierpnia, 23:47Lukasz17
11 sierpnia, 23:48JanW
13 sierpnia, 23:20mareki
05 sierpnia, 15:20Maciej90
11 sierpnia, 23:49Anna
10 sierpnia, 18:15Lukasz17
11 sierpnia, 23:45kacperos
13 sierpnia, 23:19Maciej90
11 sierpnia, 23:46kacperos
13 sierpnia, 23:17maro
07 stycznia, 18:49