Dyskryminacja przy poszukiwaniu pracy

Przepisy prawa pracy zakazują jakichkolwiek aktywności świadczących o dyskryminacji. To zjawisko może mieć miejsce już na etapie rekrutacji. Pracodawca, który dopuści do złamania poniesie odpowiedzialność i zapłaci karę.

W zakresie zawiązania i realizowania stosunku pracy osoby zatrudnione powinny być traktowane równo bez względu na wiek, płeć, stopień sprawności fizycznej, religię, rasę, narodowość, przekonania polityczne, pochodzenia etniczne i orientację seksualną.

Niekiedy jednak możemy spotkać się z przejawami dyskryminacji już na samym początku poszukiwania pracy. Wymagania opisywane w ofertach pracy często odnoszą się do wieku oraz pełnosprawności. Niekiedy wskazywana jest również granica wieku, preferowana płeć czy wymagania dotyczące prezencji zewnętrznej. Jest to niezgodne z regulacjami prawa, ponieważ oferty pracy nie mogą zawierać takich elementów, chyba że publikujący ofertę jest w stanie obiektywnie uzasadnić, że na oferowanym stanowisku może pracować tylko określony w ogłoszeniu typ osoby. Podczas rozmowy o pracę również możemy spotkać się z dyskryminacją w postaci zadawania pytań wybiegających poza wyznaczone granice.

Zgodnie z przepisami prawnymi osoba, wobec której zostały naruszone zasady równego traktowania w zatrudnieniu mogą żądać odszkodowania, którego wysokość nie będzie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jego wartość jest uzależniona od poziomu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.

Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net

You might also like

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę rekrutacyjną. Sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Większość pytań i schematów powtarza się praktycznie

Umowa śmieciowa a obowiązki studenta

Obecnie na rynku pracy dużą popularnością mogą pochwalić się umowy zlecenie, ponieważ są niezobowiązującą formą zatrudnienia oraz umożliwiają przedsiębiorcom cięcie kosztów. Oznacza to dla licznej grupy pracowników ten rodzaj pracy

Wszystko o urlopie tacierzyńskim?

Urlop tacierzyński został wprowadzony wiele lat temu, żeby ojciec również uczestniczył w narodzinach dziecka i opiece nad nim w pierwszych momentach życia. To doskonałe wyjście, gdyż dzieli zadania rodzicielskie i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!