Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Dość długo funkcjonuje w kraju najważniejszy organ sądownictwa, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Powołano go, żeby weryfikować pracę urzędów i sądów na niższym szczeblu. Kto może zostać członkiem Trybunału Konstytucyjnego? Jakie obowiązki powinien spełnić?

Trybunał Konstytucyjny składa się z piętnastu członków, którzy wybierani są przez Sejm w ramach posiadanej wiedzy prawniczej oraz zainteresowań problemami polskich sądów. Kadencja Prezesa oraz jego zastępcy wynosi 9 lat.

Wśród licznych powinności Trybunału Konstytucyjnego za najważniejsze uważa się kontrolowanie wszystkich projektów ustaw, uchwał, kontraktów międzynarodowych, umów, współpracy oraz innych pism o charakterze prawnym.

Oprócz tego rozpatruje skargi oraz zażalenia, które dotykają przepisów konstytucyjnych, sporów oraz kłopotów wynikających z niewłaściwego rozumienia prawa, a także rozwiązuje wątpliwości sędziów.

Warto jednak wiedzieć, że za trzon Trybunału uważa się jednostkę, która nadzoruje pracę sądów, ocenia działania władzy sądowniczej, sprawdza przestrzeganie zasad etyki zawodowej sędziów oraz upomina i skłania do kompromisów w razie komplikacji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

W sądzie 0 Comments

Czy można prosić sąd o przedstawienie uzasadnienia?

W zasadzie każdy proces kończy się przedstawieniem wyroku. Zwykle jest to krótka wiadomość o obarczeniu winą, rozwiązaniach karnych oraz decyzji sądu. Okazuje się jednak, że strony mogą składać wniosek o

W sądzie 0 Comments

Jak postarać się o uzupełnienie wyroku sądowego?

W wyroku sądowym, sąd ma obowiązek odnieść się do całości żądania strony, dotyczy to także orzekania z urzędu. W razie niepełnego wyroku strona może domagać się jego uzupełnienia. W postępowaniu

W sądzie 0 Comments

Jak wygląda praca windykatora?

Praca w branży windykacyjnej wymaga mnóstwo pewności siebie i predyspozycji negocjacyjnych. Zatem nie każdy może zostać windykatorem. Oprócz odpowiedniego wykształcenia trzeba wykazywać konkretne cechy charakteru, które wzmocnią skuteczność oraz złagodzą

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply