Czym jest prawo pierwokupu?

Czym jest prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu to innymi słowy prawo dające możliwość na kupno dowolnej rzeczy w pierwszej kolejności. Dowodem na posiadanie takiego przywileju jest akt notarialny. Kto jeszcze ma prawo do pierwokupu i dlaczego?

Jeśli konsument posiada prawo pierwokupu sprzedawca musi najpierw brać pod uwagę decyzję uprzywilejowanego. Jeśli nie decyduje się na zakup może przedstawić swoją ofertę innym zainteresowanym. Dodatkowo wszelkie zmiany w ofercie muszą być przekazywane na bieżąco.

Oprócz tego o prawie pierwokupu wiedzieć musi sprzedający, aby ustosunkować się do takiego klienta, tzn. przekazywać nowości i wiadomości związane ze zbywanym mieniem.

Aby prawo pierwokupu miało uzasadnienie prawne należy sporządzić je w formie aktu notarialnego. Termin posiadania prawa wynosi miesiąc od chwili ogłoszenia informacji o sprzedaży.

Należy pamiętać, że prawo pierwokupu może posiadać tylko jedna osoba zainteresowana ofertą. Jeśli jest ich więcej warto skonsultować wszystkie zawarte wcześniej umowy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o zasiłku pielęgnacyjnym
Next Kiedy przysługują produkty zastępcze?

You might also like

Prawa konsumenta 2 komentarze

W jaki sposób zareklamować żywność?

Wśród różnych przywilejów konsumenta jest także opcja reklamowania kupionych towarów. Zazwyczaj wskazuje się na jakość urządzeń elektronicznych lub komputerowych. Nie można zapominać, że kilkukrotnie sprzedawana żywność nie nadaje się do

Prawa konsumenta 0 Comments

Do kiedy można reklamować meble?

Każdy klient, który kupił przedmiot ma prawo do reklamacji. Oczywiście warunkiem jest dotrzymanie odpowiedniego terminu przeznaczonego na zgłaszanie skarg i nieprawidłowości. Jakie przepisy stosowane są w branży meblowej? Ile czasu

Prawa konsumenta 1Comments

Gdzie nie można palić?

Od ponad dwóch lat w Polsce obowiązuje prawo (ustawa antynikotynowa) zabraniające palenia w miejscach publicznych oraz lokalach gastronomicznych. Osoby, które nie dostosowują się do ustawy są karane. W jakich innych

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply