Czy sortowanie śmieci jest konieczne?

Obecny rok był okresem, w którym dodano ostatnie poprawki do ustawy o sortowaniu odpadów. Niestety do tej pory wiele ustaleń nie weszło codziennego użytku, a wiele zdezorientowanych osób nie wie jak traktować domowe śmieci. Czy obowiązkiem każdego mieszkańca jest segregacja? Kiedy można otrzymać karę za nieodpowiednie przestrzeganie przepisów?

W zgodzie z prawem każdy obywatel powinien wyrzucać gromadzone odpady komunalne. Dotyczy to osób, które należą do spółdzielni osiedlowych lub wspólnot. Budują specjalne miejsca (śmietniki lub zsypy), gdzie powinni przynosić wszystkie śmieci. Pozostawianie worków poza wskazanym terenem jest niedozwolone i dotkliwie karane.

Okazuje się jednak, że na nikim nie ciąży przymus segregowania odpadów. Istnieje wyjście, wedle którego obywatel nie musi sortować wyrzucanych rzeczy. Jednak musi wiedzieć, że w takiej sytuacji należy uiszczać wyższa opłatę.

Ustanowiony dość szybko przepis powoduje, że duża część obywateli chce żyć ekologicznie w obawie, że rachunki będą większe. Niestety nie raz deklaracje nie mają nic wspólnego z prawdą i większość wciąż stosuje starą zasadę, według której odpady trafiają do jednego pojemnika.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o tłumaczu przysięgłym

Tłumacz przysięgły to osoba, która pełni bardzo odpowiedzialne i szanowane stanowisko. Zajmuje się przekładaniem dokumentów o charakterze administracyjnym lub sądowym. Organem zlecającym może być osoba prywatna, ale też instytucje. Jakie

Pomoc prawna 0 Comments

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu wykonuje się okazanie?

W trakcie przeprowadzania postępowania dochodzi okazania. Głównie chodzi o osoby lub przedmioty. Musi przebiegać sprawiedliwie, bez ewentualnych wątpliwości. Po co stosuje się okazanie? Jak przebiega cała czynność i kto ją

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply