Na czym polega wymeldowanie?

Na czym polega wymeldowanie?

Każdy obywatel ma obowiązek posiadania meldunku, czyli deklarację o dokładnym miejscu zamieszkania. Jest to niezbędne to właściwej identyfikacji mieszkańców kraju lub miasta. Wielu ludzi, szczególnie młodych, często zmienia lokalizację. Jak się wymeldować?

Wymeldowanie to innymi słowy rezygnacja z obecnego miejsca pobytu oraz jego zmiana (spowodowana np. wyjazdem do innej miejscowości lub kraju).

Sposobów wymeldowania jest przynajmniej kilka. Wszystko zależy od możliwości czasowych. Najwygodniej zrobić to za pośrednictwem internetu (po wejściu na stronę właściwej gminy) lub w formie pisemnej (przez wypełnienie odpowiedniego druku w placówce gminnej).

O wymeldowaniu można mówić, gdy dochodzi do przyjęcia nowego meldunku. Wówczas poprzedni automatycznie traci swoją ważność.

Formularz do wymeldowania powinien zawierać dokładne dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL, obecny i przyszły adres zamieszkania oraz adres mejlowy). Samej procedury może dokonać wskazana przez samego zainteresowanego osoba trzecia.

W razie wyjazdu z kraju również należy poinformować gminę o swoich zamiarach. Z tym, ze chodzi tylko o wyjazd na pobyt stały, bez planów powrotu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kogo nie dotyczy opłata klimatyczna?

O opłacie klimatycznej słyszy się najczęściej podczas wyjazdów wakacyjnych. Pobierana jest od turystów, którzy przyjechali wypocząć do wybranego miejsca. Jej wysokość zależy od długości pobytu i wieku. Kto ustanawia zakres

Czym powinien charakteryzować się skarbnik gminy?

Od wielu lat działa zasada, że do uzyskania stanowiska samorządowego trzeba posiadać pożądane wykształcenie. Do tej pory liczyły się przede wszystkim możliwości i predyspozycje. Jednak wymagania uległy zmianie, szczególnie w

CEIDG – jak złożyć wniosek?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została powołana, żeby rejestrować wszystkie nowe firmy oraz przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie Polski. Znajduje się we wszystkich urzędach gminy. Podstawą wpisania do CEIDG

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply