Dla kogo zasiłki wyrównawcze?

W Polsce funkcjonuje wiele świadczeń na rzecz obywateli. Każdy wydawany jest pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków określonych w ustawie. Jak jest w przypadku zasiłku wyrównawczego? Komu się należy i jak jest przyznawany?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że świadczenie wyrównawcze wypłacane jest podwładnemu, który w wyniku pobytu w szpitalu lub przebywania na zwolnieniu lekarskim otrzymał mniejsze wynagrodzenie. Taka sytuacja jest punktem wyjścia do ubiegania się o zasiłek.

Jeśli dochodzi do wypadku, który uniemożliwia pracę lub znacznie ją utrudnia pracownik przechodzi na chorobowe. Należy jednak pamiętać, że diagnozę taką wystawić powinien lub skonsultować Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, który orzeknie o zdolności pacjenta do wykonywania czynności zawodowych.

Jeśli chory otrzyma zgodę na wyrównanie, wówczas może domagać się spłaty różnic w wynagrodzeniu z powody pobytu w szpitalu lub domu. Jednak okres ten nie może przekraczać dwóch lat.

Wysokość świadczenia wyrównawczego zależy przede wszystkim od rodzaju wypadku. Jeśli zdarzenie miało miejsce w pracy, wówczas pieniądze płyną z funduszu wypadkowego. Jeśli natomiast w innej sytuacji, wówczas z funduszu chorobowego. Kwota świadczenia powinna być równa różnicy właściwego wynagrodzenia względem pomniejszonej wypłaty.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Kto może starać się o rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej trzeba powiedzieć w stosunku do pracowników, którzy utracili możliwość pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić,

Zasiłki 0 Comments

Jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny?

Obecnie istnieje całe mnóstwo zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego formularza. Typ i wielkość uzależnione są od aktualnych problemów i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest

Zasiłki 0 Comments

Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych

Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową

1 Comment

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply