Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?
Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą, jak jak ważne są takie szkolenia oraz jak bardzo mogą wpłynąć na wydajność pracy.
W większości przypadków to pracodawca pokrywa koszty wysłania pracownika na szkolenia oraz nadprogramowe koszty (koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkoleniowych).
Zazwyczaj przedsiębiorcy zabezpieczają się i zawierają deklaracje lub umowy lojalnościowe. Są to deklaracje, w których pracodawca oferuje, że opłaci wszystkie koszty dokształcania, a podwładny obiecuje, że użyje pozyskaną naukę do rozrostu firmy i usprawnienia mechanizmów w niej działających. Poza tym zaręcza, że nie przekaże wypowiedzenia w konkretnym terminie od odbycia szkolenia. Podsumowując, taka umowa zawiera: deklarację pracodawcy, deklarację pracownika, czas obowiązywania umowy (maksymalny czas obowiązywania umowy lojalnościowej nie może przekraczać trzech lat).
Osoby przyjmujący deklarację muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku niedopełnienia z założeń w niej umieszczonych zostaną obciążeni karą (zwykle równowartość kosztów szkolenia).
Kiedy można mówić o niewywiązaniu się z ustaleń umowy? Oto one: przede wszystkim, wtedy, gdy zatrudniony odda na ręce zatrudniającego wypowiedzenie wcześniej niż ustalono w umowie lojalnościowej. Także, gdy zatrudniony zaprzestanie uczęszczania na kurs lub w ogóle go nie podejmie bez rzeczowego usprawiedliwienia swojej decyzji. I ostatecznie, gdy przedsiębiorca nie będzie przestrzegał terminu ważności umowy lojalnościowej i wcześniej dymisjonuje pracownika.
W sytuacji, gdy pracownik nie dopełni obowiązków zawartych w deklaracji lojalnościowej, wówczas zmuszony będzie do całkowitego zwrotu kosztów poświęconych na szkolenie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Co zrobić, aby terminowo oddawać wszystkie dokumenty?
Praca zawodowa wiąże się z wieloma problemami i sporami do usunięcia. Sposobów oraz opcji radzenia sobie z kłopotami jest wiele i uzależnione są od indywidualnych cech osobowości. Jednych mobilizują, innych
Charakterystyka spółki partnerskiej
W zgodzie z polskim prawem działa wiele typów spółek. Każda ma odmienny charakter i różne zasady funkcjonowania. Wśród nich znajduje się spółka partnerska, która może zostać założona dopiero po wypełnieniu
Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?
Sprawozdania Centralnego Inspektoratu Pracy pokazują jasno jakie przepisy nie są przestrzegane przez polskich przedsiębiorców wobec pracobiorców. W kraju odbywa się średnio 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy firm rocznie. Niestety
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!