Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przełożony nie jest upoważniony do wysłania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może sprzeciwić się takiej decyzji, bowiem jest ona niezgodna z prawem i przede wszystkim niechciana przez samego zatrudnionego, który ma własny pomysł na urlop.

Zwykle urlop wypoczynkowy nie darmowy, co oznacza, że pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za dni, w których przebywał na urlopie. W związku z tym nie trudno zgadnąć, co jest przyczyną kierowania podwładnych na przymusowe urlopy. Na pewno oszczędności. Firma, który zdaje sobie sprawę z ciężkiej sytuacji finansowej szuka pieniędzy gdzie się da. Kierowanie na urlop pozwala chociaż odrobinę odłożyć. Należy jednak stanowczo i jednoznacznie powiedzieć, że metody takie jest bezpodstawne, niezgodne z obecnie funkcjonującym prawem i może stanowić podstawę do przekazania sprawy do sądu pracy. Pracownik, który w tej sytuacji jest pokrzywdzonym, może odmówić i nie zgodzić się na projekt oszczędnościowy pracodawcy.

Wychodzi na to, że okres odbycia urlopu bezpłatnego określa sam pracownik. Aby go uzyskać trzeba napisać i przekazać na ręce przełożonego odpowiedni wniosek. Od zatrudniającego zależy jak się do tego odniesie, niezbędne jest jednak zaopiniowanie wniosku i przekazanie przyczyn podjętej decyzji. Odpowiedź powinna zawierać możliwe warunki przejścia na urlop lub sytuacje, dla których mógłby być przerwany.

Należy dodać, że odbycie urlopu nie jest płatne i nie dodaje się do lat pracy. Jest tak dlatego, że zatrudniony nie spełnia swoich powinności zawodowych i nie odbiera za to honorarium. Dodatkowo okres urlopu bezpłatnego pozbawia możliwości przejścia na urlop wypoczynkowy. Warto przemyśleć swoją decyzję i mieć stosowne powody.

Każde wykroczenie poza kompetencje przez pracodawcę może być zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy. Każda sytuacja zostanie dogłębnie zbadana i objęta postępowaniem. W przypadku, gdy prawa podwładnego będą pogwałcone, wtedy pracodawca może otrzymać surową karę, nie tylko finansową. Zazwyczaj jednak pracownik boi się zgłaszać swoją sprawę w obawie o utratę pracy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

Praca 1Comments

Jak wygląda firmowa palarnia?

Od jakiegoś czasu istnieje zakaz palenia papierów w miejscach użytku publicznego. To ogromne utrudnienie dla palaczy, gdyż nie są w stanie dobrowolnie i bez limitów oddawać się używce. Wielkim udogodnieniem

Jakie kompetencje musi posiadać pracownik BHP?

Czas na zdobycie wystarczających kwalifikacji przez pracowników służby higieny i bezpieczeństwa pracy upłynął z dniem 30 czerwca 2013 roku. Przez osiem lat trwał okres przejściowy, w trakcie którego osoby nieposiadające

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply