Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?

Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które rozpoczyna nabór na określone stanowisko, proponuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda weryfikowania wiedzy i umiejętności uzależniona jest od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Część pytań i zadań pojawia się w zasadzie zawsze. Czego może się spodziewać aplikujący? Jak przygotować się do rozmowy?

Na początek trzeba wyjaśnić, że przedmiotem każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest wstępna weryfikacja. Zazwyczaj określa się zgodność dokumentów aplikacyjnych ze stanem faktycznym i ocenia charakter oraz umiejętności komunikacyjne.

Najczęściej rekruter pyta o wykształcenie, ukończone szkolenia, poprzednie miejsca zatrudnienia, powody złożenia aplikacji akurat tutaj, ambicje i plany zawodowe, predyspozycje do funkcjonowania na konkretnym stanowisku. Oprócz informacji z przeszłości kandydata sprawdza się sposób udzielania odpowiedzi, pewność siebie, reakcje na stres, pracę w grupie, dobre i złe strony oraz inteligencję i logiczne myślenie.

Reasumując, rekrutacja określa czy kandydat ma prawo zajmować wolne stanowisko w przedsiębiorstwie oraz kto poradzi sobie najszybciej. Niejednokrotnie o wyborze może zadecydować pierwsze wrażenie, a nie przedstawiane referencje i wykształcenie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Po co pracownicy łączą się w grupy?

Budowanie organizacji grupowych przez pracowników i właścicieli firm to legalne działanie określone w Kodeksie Pracy. Do tego typu aktywności zalicza się znane związki zawodowe. Przystąpienie do tego typu stowarzyszeń nie

Praca tymczasowa coraz popularniejsza

Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych

Praca 1Comments

Jakie zmiany w praktykach studenckich?

Każda osoba, która studiuje wie, że powinien odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do przyszłej pracy oraz są początkowymi doświadczeniami branżowymi. Jakie zmiany szykują się w sposobie ich organizacji?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply