Czym zajmuje się sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym?

Czym zajmuje się sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym?

W sprawach o charakterze upadłościowym decyzje podejmują sędziowie zawodowi, czyli sędziowie komisarze. Natomiast w przypadku konkretnego procesu sędzia posiada trochę inne narzędzia i zakres działania.

prawo

Postępowanie upadłościowe rozpatrywane jest w sądach gospodarczych (przy sądach rejonowych) przez sędziów komisarzy oraz asesorów (jeśli otrzymali takie obowiązki do wykonania).

Problemy z dziedziny prawa upadłościowego rozstrzyga sędzia komisarz. To instytucja, która swoje początki ma jeszcze w prawie austriackim. Posiada on inne kompetencje niż sąd, dlatego pełni tak ważną rolę w konkretnych sprawach. Wśród fundamentalnych cech sądów w Polsce jest sprawiedliwość, obiektywizm, brak osobistego zaangażowania oraz bezstronność. Zadaniem sędziego komisarza jest kierowanie postępowaniem oraz realizowanie postanowień pozostałych sędziów. Może również współpracować z rzetelnym i zaprzyjaźnionym syndykiem, negocjować decyzje oraz ponosić odpowiedzialność za tok procesu upadłościowego. Oprócz tego pełni funkcję rady wierzycielskiej (jeśli takowa nie została stworzona), wyraża zgodę na podjęcie ważnych kroków (sprzedaż firmy oraz wszystkich praw własności, zabranie wierzytelności, obciążenia majątku, anulowanie umowy lub przekazanie jej postanowień syndykowi). Sędzia komisarz jest zobowiązany przyjmować zażalenia oraz wykrywać nieprawidłowości w pracy komorników (którzy wykonują decyzję w procesach upadłościowych).

Syndyk to bardzo ważna osoba w życiu zawodowym sędziego komisarza. Dla dobra spraw ważne jest zachowanie koleżeńskich stosunków, profesjonalnego podejścia oraz wzajemny szacunek i obustronne porozumienie.

Warto pamiętać, że wstępne rozmowy oraz niezobowiązujące uzgodnienia nie powinny stanowić o ostatecznej decyzji. Może ona nastąpić tylko po przeprowadzeniu kontroli instancyjnej.

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Cyfryzacja samorządów na słabym poziomie

Samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki zarządza danymi wrażliwymi co najmniej 24 mln podatników i obraca setkami miliardów złotych. Te liczby powodują, że inwestycje w cyberbezpieczeństwo są koniecznością, ale na razie głównie na papierze.

Czy komornik może zabrać całą pensję?

Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług

Wiadomości 0 Comments

ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu

4 komentarze

  1. celina
    04 sierpnia, 18:30 Reply
    A czy sędzia komisarz jest powoływany z góry? Czy my również musimy zapłacić za niego, jeżeli chodzi o koszty postępowania sądowego?
    • JanW
      11 sierpnia, 01:08 Reply
      Wtedy zapewne także. Może nie będą to identyczne koszty jak w innych przypadkach, ale podejrzewam, że będziemy musieli to opłacić.
  2. Maciej90
    11 sierpnia, 01:04 Reply
    Nie wiedziałem, że tak odpowiedzialna funkcja spada na barki sędziego komisarza w postępowaniu upadłościowym. Trzeba mieć silne nerwy.
    • Lukasz17
      18 sierpnia, 01:47 Reply
      To prawda. Nie jest to praca dla każdego, a jej zadania i obowiązki mogą niejednego chętnego zniechęcić do podjęcia pracy w tym zawodzie.

Leave a Reply