Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

W pojęciu całkowity koszt kredytu mieszczą się wszystkie koszty, z którymi wiąże się umowa o kredyt konsumencki. Składają się na niego odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże oraz koszty usług dodatkowych, np. ubezpieczenia (kiedy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu). Przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić ile kredyt będzie kosztował naprawdę i skorzystać z usług zaufanej instytucji, która pomoże przejść przez cały proces bez komplikacji.

W ocenie całkowitego kosztu kredytu niezwykle przydatna jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Wylicza się ją indywidualnie dla każdego kredytu, biorąc pod uwagę jego wartość, datę udzielenia i czas spłaty, a także koszt kredytu ponoszony przez pożyczkobiorcę. Wiele osób mylnie uważa, że RRSO stanowi sumę oprocentowania nominalnego i prowizji bankowej. Kiedy udzielony kredyt ma stosunkowo wysoką prowizję, wydłużenie okresu kredytowania wpływa na obniżenie RRSO.

Ustawa o kredycie konsumenckim zobowiązuje banki do udzielania w materiałach reklamowych i ofertach informacji o RRSO, w przypadku gdy dotyczy ona kredytu konsumenckiego i podaje się w niej informację o jego koszcie. To znacznie ułatwia porównanie ofert poszczególnych banków – wystarczy sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania w każdym z nich. Jeśli klient nie ma czasu na samodzielne obliczenia, może skorzystać z internetowych kalkulatorów RRSO, a także wybrać się do odpowiedniego biura pośrednictwa kredytowego, gdzie zebranych jest kilkanaście ofert, które pomogą w wyborze tej najbardziej dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Całkowity koszt kredytu nie uwzględnia opłat notarialnych, które ponoszone są przez konsumenta oraz powstałych w związku z niedotrzymaniem zobowiązań wynikających z umowy o kredyt konsumencki. W kosztach nie mieszczą się także: nabycie rzeczy lub usługi klienta, niezależnie od tego czy nabycie następuje z wykorzystaniem kredytu, prowadzenia rachunku, z którego realizowane są spłaty, kosztów przelewów i wpłat na ten rachunek. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy konsument nie ma prawa wyboru podmiotu prowadzącego rachunek, a jego koszty przekraczają te dla rachunków oszczędnościowych stosowane przez podmiot prowadzący rachunek. Warto także pamiętać, że w całkowitym koszcie nie uwzględnia się ustanowienia, zmiany oraz związanych z wygaśnięciem zabezpieczeń i ubezpieczenia, a także tych nakładów finansowych, które wynikają ze zmiany kursów walut.

 

Autorem komentarza jest Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego.

You might also like

Wiadomości 2 komentarze

Jak wybrać najlepszy kurs księgowy

Zawód księgowego jest bardzo wymagający. To nie tylko duża odpowiedzialność przy rozliczaniu firmy, ale też potrzeba nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Stale zmieniające się przepisy wymagają korzystania z różnego rodzaju dostępnych

Wiadomości 1Comments

Opiekunka osób starszych w Niemczech

W ciągu ostatnich kilku lat przeciętna długość życia Europejczyków znacznie się zwiększyła i cały czas wzrasta liczba osób w podeszłym wieku, które potrzebują opieki i pomocy w codziennym życiu. W

Wiadomości 0 Comments

Naruszenie dóbr osobistych- przykłady, gdzie zgłosić?

Polskie prawo nie przewiduje jednej definicji terminu „dobro osobiste”, więc tym bardziej nie definiuje samego ich naruszenia. Stąd każdorazowo należy oceniać naruszenie dóbr osobistych indywidualnie, zależnie od danej sytuacji, z

3 komentarze

  1. Beta
    12 września, 16:59 Reply
    Na całkowity koszt kredytu składa się bardzo dużo różnych czynników, dlatego nie wiem, czy warto jest brać kredyt, bo może się okazać, że opłaty nie pozwolą na spłatę tego zadłużenia.
  2. Grześ
    22 września, 22:31 Reply
    Kredyty to jest kolejny problem według mnie. Często ludzie biorą kredyt, żeby spłacić jakiś dług - GŁUPOTA! Wtedy pogrążamy się w jeszcze gorszym długu, trzeba myśleć co się robi.
  3. Bijek
    23 września, 22:37 Reply
    Bardzo dużo czynników składa się na taki kredyt. Ciekawi mnie, czy może jeszcze jakieś czynniki się uchowały i nie zawsze o tym wspominają, albo to kwestia banku?

Leave a Reply