Czego dotyczyć ma ustawa offsetowa?

Czego dotyczyć ma ustawa offsetowa?

Ze wzgląd na członkostwo Polski w Unii Europejskiej konieczne jest ciągle przeprowadzanie zmian prawnych. Są one omawiane z przedstawicielami państw i niezwłocznie przeprowadzane. Na liście nowych ustaleń jest podpisana w ostatnim czasie ustawa offsetowa. O czym mówi? Dlaczego Prezydent RP ją poparł?

Po pierwsze należy powiedzieć, że fundamentem interesów państwowych jest umowa offsetowa. W przypadku Polski ustanawiana jest między Skarbem Państwa a dostawcą z innego kraju. Wartość zakupów musi jednak przekraczać 5 mln euro.

Dotychczas kontrolę offsetową prowadziło Ministerstwo Gospodarki. W wyniku wprowadzenia dodatkowej ustawy (na początku czerwca obecnego roku) obowiązek ten jest przenoszony na Ministerstwo Obrony Narodowej.

Poza tym warto wyjaśnić, że offset gwarantuje wypłatę rekompensaty za konieczność zdobywania towarów poza Polską. Inaczej mówiąc konieczne jest rekompensowanie i wyrównywanie wydatków. Zdaniem specjalistów jest to właściwy sposób finalizowania transakcji międzynarodowych. Działa korzystnie na gospodarkę oraz normalizuje import i eksport.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym jest klauzula arbitrażowa?
Next Jak funkcjonował będzie Urząd Stanu Cywilnego?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czym jest obowiązek meldunkowy?

W zgodzie z obowiązującymi w kraju ustawami każdego obywatela RP dotyczy obowiązek meldunkowy. Powinien zostać spełniony i odpowiednio udokumentowany. Na czym dokładnie polega? O obowiązku meldunkowym należy mówić w stosunku

Wiadomości 0 Comments

Zachowek w testamencie – kluczowe aspekty prawne i rodzinne

Zachowek to termin prawny, który odgrywa istotną rolę w dziedziczeniu majątku po zmarłej osobie, zwłaszcza w kontekście testamentu. Jest to część spadku, na którą mają prawo niektórzy członkowie rodziny, nawet

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału

Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym

1 Comment

  1. Bijek
    23 września, 22:38 Reply
    Mi się ta ustawa szczerze mówiąc bardzo podoba. Nie wiem jak innym, bo każdy może mieć swoje zdanie. Tam gdzie ja bym korzystał są plusy, nie jakieś mega wielkie, ale są.

Leave a Reply