Jakie obowiązki należą do interwenienta?

Jakie obowiązki należą do interwenienta?

Interwenient to osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj powodem dołączenia do sprawy jest osiągniecie konkretnego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jakie podziały spotykane są najczęściej? Czy włączenie interwenta wpływa na przebieg całej sprawy?

Na początek należy powiedzieć, że najczęściej można mieć do czynienia z interwencją główną i uboczną. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy interwenient ingeruje w proces osób trzecich, ponieważ chce odzyskać swoje dobra lub rzeczy. Wedle ustaleń wnosić ją można aż do zamknięcia rozprawy pierwszej instancji.

Natomiast interwencja uboczna ma miejsce w momencie, kiedy interwenient z przyczyn prawnych chce rozwikłać całą sprawę na korzyść wybranej strony i ciągle działa w jej obronie. Zdarza się, że nawet zastępuje stronę przed sądem.

Z pewnością każda ze stron może wnioskować o usunięcie interwenienta wraz z argumentacją. Jednak prośba powinna zostać ujawniona maksymalnie na 24 godziny przed otwarciem planowanej rozprawy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

W jakim celu zakłada się działalność regulowaną?

W dzisiejszych czasach założenie prywatnej działalności jest bardzo proste. Wystarczy dopełnić kilku formalności i można zostać właścicielem firmy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze procedura okazuje się łatwa, a dokumentów

Pomoc prawna 0 Comments

Jak działają spółki komandytowe?

Wśród spółek osobowych dużą popularnością wykazują się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku członków, aczkolwiek nie mają osobowości prawnej. Co jeszcze należy wiedzieć o spółkach komandytowych?

Pomoc prawna 0 Comments

Ulga podatkowa od zakupu kas rejestrujących

Posiadanie kas fiskalnych to obowiązek każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Istnieje jednak możliwość zdobycia ulgi podatkowej z tytułu nabycia owego sprzętu. Odjąć od podatku można 50% wartości ceny netto potrzebnej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply