Jak dochodzi do odwołania darowizny?

Jak dochodzi do odwołania darowizny?

Zgodnie z prawem skutkiem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami całej sprawy są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa określa metody przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną spełnione darowiznę można cofnąć. Jak wygląda ten proces? Kiedy powinien być stosowany?

Za darowiznę uznać przekazanie wybranej rzeczy, która prezentuje wartość finansową. Może to być pojazd, budynek, dzieła sztuki, złoto lub inne wartościowe przedmioty. Poza tym transakcja musi odbyć się bezpłatnie.

Warunkiem przyznania darowizny jest podpisanie umowy. Zwykle wśród wielu punktów znajdują się zasady realizowania świadczenia. Wymagania są różnorodne i czasami dość trudne do wykonania. Przeważnie odbywają się w gronie najbliższych i dotyczą opieki nad starszymi rodzicami.

Jeśli ustalenia nie zostaną dopełnione, a dodatkowo sąd może wszystko sprawdzić i udowodnić, wówczas dochodzi do odwołania darowizny. Innymi słowy obdarowany traci prawo własności do przedmiotu umowy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak otrzymać rentę socjalną?
Next Dużo pracujesz – zadbaj o zdrowie swoich stawów zanim pojawią się ich trwałe choroby

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Kto stosuje leasing pracowniczy?

Obecnie mniejsze biznesy i średnie przedsiębiorstwa poszukują oszczędności. Od niedawna z powodzeniem stosowanym wyjściem jest leasing pracowniczy. Daje korzyści finansowe, a jednocześnie pozwala zatrzymać najlepszych pracowników. Na czym dokładnie polega?

Wiadomości 0 Comments

Wpływ sytuacji gospodarczej na kursy walut

Rynek walut jest w bardzo dużym stopniu związany z sytuacją gospodarczą w danym kraju. Istnieje kilka podstawowych czynników, które posiadają bardzo duży wpływ na to jak kształtują się ceny walut.

Wiadomości 0 Comments

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki będzie lotnictwo

Jak podkreśla wicepremier Jarosław Gowin, polskie firmy z branży lotniczej mają duży potencjał, a wesprzeć je mogą zamówienia sprzętu dla wojska. Na wygrane przetargi liczy także lider rynku, świętujący 60-lecie rozpoczęcia produkcji

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply