Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane. Jak prawidłowo zbierać dokumentację, żeby nie bać się możliwej kontroli? O czym pamiętać?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi odrębną firmę musi rozumieć przepisy o rachunkowości i zbierać wszystkie najważniejsze druki. Chodzi przede wszystkim o faktury VAT, noty, umowy, wyciągi bankowe, rachunki, weksle, przelewy, czeki, protokoły, rozliczenia czy delegacje.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że każdy z wymienionych wcześniej dokumentów musi posiadać istotne informacje (na przykład cel oraz strony transakcji, nr faktury, datę dokonania zakupu/sprzedaży, wartość brutto i netto, podpisy oraz opis zdarzenia gospodarczego) i dane firmowe.

Reasumując, można powiedzieć, że dopełnienie kwestii formalnych jest prawnym zadaniem każdego podatnika. Wszelkie uchybienia w tym zakresie są uważane za wykroczenie, a w działaniach na szerszą skalę jako przestępstwo. Zatem zastosowano właściwe do popełnionego czynu sankcje karne (finansowe lub ograniczenia wolności).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie kwestie zawrzeć w umowie prawno-autorskiej?

Każdy twórca, który planuje przekazać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?

Pomoc prawna 0 Comments

Jak lekarz odpowiada za swoje błędy?

Każdy lekarz, który otworzył własny gabinet opieki zdrowotnej uważany jest za przedsiębiorcę i powinien spełniać wszystkie obowiązki podatkowe. Poza tym ponosi odpowiedzialność za jakość wykonanych usług oraz zgodność z wcześniejszą

Pomoc prawna 0 Comments

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply