Czy pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne?

Czy pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne?

Od 1994 roku istnieje przepis, na podstawie którego obywatel może przeprowadzić rozbiórkę. Aby to uczynić należy spełnić podstawowe wytyczne ustawowe i zamknąć wszelkie formalności. Jak legalnie przeprowadzić rozbiórkę?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że nie wszystkie budowle muszą mieć pozwolenie na rozbiórkę. Jeśli nieruchomość nie została wpisana na listę zabytków, nie pozostaje pod opieką konserwatora oraz ma mniej niż ośmiu metrów wysokości, wówczas należy zrezygnować z formalności.

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy budynek jest w opłakanym stanie, grozi zawaleniem i nie może być zamieszkiwany. W takich okolicznościach właściciel musi złożyć odpowiedni dokument, w którym omówi wszystkie zaplanowane czynności rozbiórkowe, okres prowadzenia prac oraz użyte sprzęty i maszyny. Oprócz tego załączy szkice, zgodę właściciela działki (jeśli składający pismo nim nie jest), położenie budynku oraz pozostałe istotne informacje. Koszt wniesienia pisma to 36 zł, a finalna decyzja zostanie potwierdzona przez samego starostę.

Jednocześnie należy pamiętać, że procedura rozbiórkowa może zostać wykonana maksymalnie w ciągu 2 lat od określonego w piśmie terminu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Gdzie wnieść skargę na czynności komornicze?

Podstawowym zadaniem każdego komornika jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Zdarza się jednak, że działania te nie są wykonywane odpowiednio i wzbudzają wątpliwości. Jak napisać skargę na pracę komornika? Gdzie powinno się

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie kwestie zawrzeć w umowie prawno-autorskiej?

Każdy twórca, który planuje przekazać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?

Pomoc prawna 0 Comments

Kto może starać się o przywrócenie terminu?

Fiskus lub inne instytucje skarbowe wyznaczają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Terminy ustalane są, aby zaznaczyć podatnikom

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply