Czym jest Komisja Pojednawcza?
Komisja Pojednawcza jest tworzona w momentach konfliktowych pomiędzy przedsiębiorcą a pracobiorcą.
Tą instytucje mogą utworzyć wszyscy prezesi, szczególnie gdy na obszarze firmy działają już związki zawodowe. Dodatkowo przełożeni muszą wyrazić zgodę na utworzenie komisji w ich miejscu pracy.
Napisać formularz o rozpoczęcie działań przez charakteryzowaną organizację może tylko pracownik. Jeśli biznesmen ma problem i nie umie go rozwiązać, musi zgłosić się do sądu pracy. Jeśli dojdzie do takowego postępowania sądowego, ugoda może być zawarta przed wydaniem wyroku urzędnika sprawiedliwości.
Misją Komisji Pojednawczej jest dopracowanie konsensusu pomiędzy skłóconymi stronami. Powinna uczynić to przed upływem 2 tygodni od terminu wpłynięcia prośby poszkodowanego, w szczególności gdy doszło do rozwiązania paktu o prace. W momencie, gdy przedsiębiorca nie ustosunkuje do zasad ugody, pracownik może skierować sprawę do sądu państwowego.
Oczywiście treść porozumienia nie może naruszać zasad prawa oraz ogólnie stosowanych norm społecznych. W chwili nie doprowadzenia do ogólnej zgody pomiędzy stronami konfliktu, komisja jest zobligowana przekazać sprawę do sądu pracy w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Komu należy się urlop ojcowski?
W ostatnich latach wiele dyskutuje się o odpowiedzialnym rodzicielstwie i podziale obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele zadań przejmowały matki, które zrzekały się rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna znane
Kiedy pracodawca musi przesunąć nasz urlop?
Biznesmen ma obowiązek wysłania pracownika na należny mu odpoczynek. Okresy urlopów są z reguły harmonogramowane kilka miesięcy wcześniej. Co gdy chcemy zmienić termin wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracownik jest zobowiązany
Zasady działania stażu unijnego
Problemy ze zdobyciem stanowiska dotyczą większości młodych ludzi. Nawet dobre studia nie zapewniają atrakcyjnej i ciekawej pracy. Z pomocą przychodzą staże unijne. Czym się charakteryzują? Na jakich zasadach są przeprowadzane?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!