Kiedy można wystawić zwolnienie lekarskie?

Kiedy można wystawić zwolnienie lekarskie?

Zaświadczenie o zwolnieniu wydawane przez lekarza jest podstawowym dokumentem, którego celem jest zatwierdzenie czasowej niezdolności do wykonywania pracy. Zwolnienie jest dowodem przy decydowaniu o prawie do zasiłku i stwierdza ono o okresowej niezdolności do pracy, konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej.

Zaświadczenie może być wystawione po przeprowadzeniu badania bezpośredniego stanu zdrowia ubezpieczonego lub członka jej rodziny, którym się opiekuje. Przy wystawianiu zwolnienia pod uwagę powinien być brany stan zdrowia chorego, ale także warunki i rodzaj jego pracy.

Zgonie z regulacjami jest możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego za okres nie dalszy, nie później jednak niż 4 dnia po wykonaniu badania, pod warunkiem, że bezpośrednio po badaniu przypadają dni wolne od pracy lub badanie przeprowadzone było w okresie stwierdzonej wcześniej niezdolności do wykonywania pracy. Zaświadczenie może być także wystawione na dzień poprzedzający wykonanie badania, jeśli stwierdzono, że w tym czasie osoba była niezdolna do pracy. Okres ten nie może być jednak dłuższy niż 3 dni.

Warto być świadomym, że jeśli osoba jest ubezpieczona z kilku tytułów, na jego żądanie, lekarz może wystawić większą liczbę zwolnień wynikających z czasowej niezdolności do pracy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy zaświadczeniu lekarskim, ZUS może odebrać lekarzowi upoważnienie do wystawienia zaświadczeń.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Jak napisać odwołanie od reklamacji?
Next Z tytułu, jakiej umowy otrzymamy wcześniejszą emeryturę?

You might also like

Jaki jest skutek nagany z wpisem do akt pracownika?

Kodeks pracy zwiera katalog kar, które pracodawca może realizować wobec pracownika za naruszenie porządku w pracy. Jakie prawa ma pracownik, który uzyskał naganę z wpisaniem do akt, ale sądzi, że

Praca 0 Comments

Czy trzeba dodatkowo nagradzać pracownika z językiem obcym?

Duża część pracodawców poszukuje doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności do przejęcia proponowanego stanowiska. Od czasu do czasu atutem są nadprogramowe kwalifikacje, które przydają się w czasie realizowania codziennych obowiązków.

Praca 0 Comments

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Zgodnie z normami prawnymi Kodeksu pracy pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie, gdy pracownica jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, chyba że

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply