Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?

Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?

Wszystkie umowy o prace są normowane przez Kodeks Pracy. W prawie jest pewna nieścisłość związana z zawieraniem w umowach długoterminowych treści o dwutygodniowym okresie zerwania współpracy.

Dokument na czas nieokreślony to rodzaj dokumentu, w którym czas trwania współpracy jest określany na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Ważnym kryterium w tego typu porozumieniach jest czas obowiązywania umowy oraz pewność bezpieczeństwa pracownika w okresie jej obowiązywania. Dlatego też aspekt wypowiedzenia takiej umowy są nieodpowiednie do tego typu spraw. Określenie 2 tygodniowego okresu rozwiązania jest legalne natomiast w przypadku umów na względnie krótki oznaczony termin trwania.

Owa procedura stosowana przez biznesmenów to ich świadome działanie. Pracownik jest zadowolony z długoterminowego bezpieczeństwa finansowego, a pracodawca gwarantuje sobie możliwość odsunięcia go od pracy w ciągu 14 dni roboczych.

Polskie sądy często podkreślają, iż takie działania to świadome łamanie praw spokoju społecznego i uczciwości. Niestety, sposoby zawierania umów są obecnie tak trudne do zrozumienia, iż ich weryfikacja wymaga konkretnej oceny. Pokrzywdzeni pracownicy nie decydują się na ten czyn z powodu niepokoju przed stratą dochodu.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Jak uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych?
Next Kiedy urlop na żądanie jest niezgodny z prawem?

You might also like

Kiedy należy stosować mediacje?

Bywają przypadki, kiedy firmy lub wspólnicy mają odmienne zdanie na temat podpisanych kontraktów lub sposobów prowadzenia dalszej współpracy. Od czasu do czasu samodzielne rozwiązanie konfliktu nie jest wskazane. Dlatego też

Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać

Praca 1Comments

Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply